Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Móda v 19.storočí

Móda v 19.storočí

Odev na konci 18. a začiatku 19. storočia prekonával rýchle zmeny a poznačil najmä ženskú módu. Odevná kultúra je v tomto období ovplyvnená antickým umením, ktoré sa prejavilo v uvoľnenosti a splývavosti ženského odevu s veľkou dekoltážou, ktorú zahaľovala veľká šatka.

Antikizujúca vlna z predchádzajúceho obdobia zachvátila nielen ženskú módu, ale ovplyvnila aj spôsob života a ostatné druhy umenia. Obdobie rokov 1804-1815 sa nesie v duchu empírového umenia. Voľný ženský odev chemise si udržuje nadvládu v dlhých splývavých záhyboch s postupným upustením vlečky. V ďalších rokoch sa postupne skracuje sukňa a odhaľujú topánky, po roku 1810 aj kotník. Do Paríža začali dovážať prvé kožušinové plášte a pravé kašmírové šály z Egypta. Dobovú módu v tomto období začínajú propagovať prvé módne časopisy - Journax, Gazettes et Revues, ktoré začínajú vychádzať od roku 1770.

Obdobie biedermeieru a romantizmu (1820-1840) menia oproti predchádzajúcemu empíru siluetu dámskeho odevu. Vypasovaný živôtik so šnurovačkou a širokánske rukávy zvýrazňujú štíhlosť pásu. Silueta sukne sa rozširuje počtom spodničiek. Kabáty nahrádzali, plášťové šaty doplnené pelerínami, kašmírovými šálmi a kožušinovou boou. Mužské oblečenie v tomto období znovu neprekonáva ako vždy závratných zmien. Klasickým pánskym oblečením ostáva frak doplnený cylindrom a paličkou.

Od roku 1840-1870 hovoríme o období druhého rokoka, ktoré má západoeurópsky charakter. Dominantným znakom ženskej módy je nosenie krinolíny. Oceľová konštrukcia tvoriaca kostru sa vyrábala strojovo. Pánsky odev sa stále približoval k dnešnej podobe. Už v tomto období vzniklo sako podobné dnešnému. Popri cylindri sa nosil nízky klobúk. Oblečenie dotváral trojštvrťový plášť, topánky s nízkym opätkom a palička.

Módu v rokoch 1870-1890 charakterizuje nová línia ženského odevu, ktorá zdôrazňovala zadnú časť tela. Okolo roku 1870 sa objavila sukňa s turnýrou, ktorá má v zadnej časti podloženú kovovú obruč alebo vypchávku. Popri nej sa nosili aj polonaisy - rozšírené dlhé sukne, ktoré odhaľovali spodnú dlhú sukňu. Ženská móda tohto obdobia začína klásť základy moderného šatníka žien. Rodí sa ženský kostým, cestovný úbor, plášte do dažďa a proti prachu, ktoré ostávajú ako trvalé dedičstvo do budúcnosti. Účesy s kaderami sa dvíhajú do výšok a doplňajú ich malé klobúky s perím a slnečník, ktorý úzkostlivo chránil pleť pred lúčami slnka.
Obdobie rokov 1890-1918 sa nesie v duchu nového štýlu - secesie. Vyznačuje sa výraznou rastlinnou a geometrickou štylizáciou. Do sveta módy prichádzajú nové tendencie a trendy, ale aj opakovania z minulých dôb najmä v dámskom oblečení. Vzniká nový typ odevu so zvonovou sukňou, ktorú dopĺňa blúzka so stojatým golierom. Odevná línia šiat je štylizovaná do secesného tvaru S. Aj v tomto období sa uplatňoval korzet, ktorý tvaroval ženskú postavu. Denný odev sa stále viac prispôsoboval súčasným potrebám a moderným životným trendom. Napriek tomu večerné róby hýrili rôznorodosťou materiálov a boli hotovými umeleckými dielami. Na začiatku storočia sa objavuje kostým s dlhou zvonovou sukňou, blúzkou a kabátikom. Symbolizoval demokratizáciu ženského oblečenia. Neodmysliteľným doplnkom odevov boli malé ale aj rozmernejšie klobúky dekorované sušenými kvetmi, ovocím a vypchatými vtákmi.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk