referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Edmund
Piatok, 1. decembra 2023
Lucius Claudius Nero
Dátum pridania: 22.08.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: kajuska7
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 532
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.3
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 2m 10s
Pomalé čítanie: 3m 15s
 
Nero - jeden veľmi výnimočný a uznávaný cisár. Začalo sa to všetko ešte za vlády cisára Kaligulu. Nero bol vtedy malý chlapec, ktorý žil so svojou matkou. Jeho otca zavraždili. V úplne kľudný deň do domu vtrhli Kaligulové stráže a odvliekli jeho matku. Nero sa medzi tým schovával pod posteľou, ale jeden zo strážcov ho našiel. Nero bol u cisára Kaligulu, teda u svojho strýka. Potom dovliekli jeho matku Agrippinu. Nenávidela svojho brata, chcela sa ho zbaviť. Ako trest ju poslali do vyhnanstva na neznámy ostrov. V Ríme zatiaľ prebiehali hry, oslavy, turnaje a zábavy. Neskôr cisára Kaligulu zavraždili jeho stráže, jeden ho prebodol do brucha druhí dvaja z bokov. Po Kaligulovi nastúpil na trón cisár Claudius. Vtedy sa Nerova matka vrátila z vyhnanstva. Z Nera už bol pekný mladý muž, ktorý mal čiernohnedé vlasy dlhé po plecia a žil medzi otrokmi.

Claudius sa zaľúbil do veľmi peknej ženy Acte, s ktorou sa chcel oženiť, aj tak stalo. Jeden večer pristihol svoju ženu ako sa znovu vydáva, preto ju dal zavraždiť. Potom si zobral za ženu Agrippinu. Odvtedy sa veľmi zmenila. O všetkom rozhodovala, bola prísna. Sama dala zabiť Claudia, len aby sa na trón mohol dostať jej syn. Pred stovkami ľudí vyhlásili senátori smrť cisára Claudia. nastal okamih keď novým cisárom sa stal Nero. Zo začiatku bol dobrým cisárom, mal rád hudbu, piesne, hry. Pri gladiátorských hrách, kde všetci ukazovali palec dole ako nech ho zabijú, cisár Nero ukázal hore. Nechcel aby sa v jeho ríši prelievalo veľa krvi. Chcel vytvoriť 101 dní Nerova, kde ľudia budú mať radi hudbu a iné veci. Týmto si chcel získať ľudí. Jeho sen bol tiež takýto: Chcel obnoviť Rím, aby boli všetci šťastný. Oženil sa s Octaviu, ale aj sám jej do očí povedal, že ona si nájde lepšieho muža a nie takého ako je on. Vtedy sa ukončili ich vzťahy a Octavia utiekla na neznámy ostrov, kde sa utopila. Potom si za ženu zobral Acte.

Ale o pár rokov neskôr bol už iný. Dal zabiť svoju matku, senátorov. Kôli nemu sa zavraždil jeho učiteľ Seneca. V roku 64 n.l. dal podpáliť rímske osady. Chcel pozabíjať všetkých kresťanov, čo aj urobil. Síce aj Acte bola kresťanka, ale ju zabiť nedal. Pravdepodobne sa chcel pozerať na horiace plamene, aby mohol zložiť básne a texty. V roku 68 n.l. Nero utiekol. keď prišiel k vode hodil do nej svoju korunu . Potom do ruky si zobral svoj meč a na obidvoch rukách si prerezal žili. Acte ho hľadala, keď ho našla ležať na zemi, okolo bolo plno krvi. Potom Nero vyslovil svoje posledné slová: "Odpusť mi". A takto sa skončil život Lucia Claudia Nera.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.