referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Marína
Piatok, 8. decembra 2023
Gaius Julius Caesar
Dátum pridania: 22.08.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: kajuska7
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 848
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2.3
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 3m 50s
Pomalé čítanie: 5m 45s
 

Život

Jeho otec bol prétorom a matka pochádzala z plebejského rodu Aureliovcov. Príbuzenstvo s Gaiusom Mariusom zaradilo Cézara k populárom skôr ako si to uvedomil. Pod Mariusovou záštitou vstúpil do verejného života a ako 17 ročný sa stal kňazom. Svoj vzťah s populárom upevnil manželstvom s Corneliou. Keď sa Ríma zmocnil Sulla, kázal mu rozviesť sa s ňou, ale Caesar ho neposlúchol a ušiel do Malej Ázie. V roku 78 pred Kr. (po Sullovej smrti) sa vrátil späť do Ríma a zúčastnil sa politického života.

Výzor

Bol vraj vysokej postavy, bielej pleti, súmerných tvarov. Mal pomerne dosť plný obličaj, čierne bystré oči a tešil sa dobrému zdraviu, iba v posledných rokoch z ničoho nič zrazu omdlieval a strhával sa zo spánku. Slávou, ktorú získal v rečníctve a vojenstve, vyrovnal sa najvýznamnejším mužom, alebo ich dokonca prevýšil … vedel majstrovsky narábať zbraňami a jazdiť na koni a bol neuveriteľne vytrvalý, keď mal podstupovať útrapy…
*12alebo13.júl100predKr. + 15. marec 44 pred Kr.

Kariéra

Do roku 51 pred Kr.

Hoci pochádzal zo vznešeného rodu, obľubu Ríme si získal tým, že sa priklonil k ľudovej strane. Vrhol sa do politiky a pomaly si začal získavať priazeň rímskeho ľudu. Senát ho vyslal do Hispánie, kde viedol úspešné vojenské organizácie proti keltským kmeňom. Po návrate z Hispánie sa stal konzulom. Bola to najvyššia politická funkcia. Jemu to však nestačilo. Spojil sa s Pompeiom, Crassom a vytvorili triumvirát. Po skončení konzulátu ho poverili správou provincie. Vybral si Galiu. Podmanil si ju úplne a tým chcel dosiahnuť neobmedzenú moc v Ríme.

51 pred Kr. - 45 pred Kr.

Po Crassovej smrti sa senát začal obávať Caesara, preto sa spojil sPompeiom,
čo viedlo k novej občianskej vojne. Rímsky senát žiadal Caesara, aby po skončení správcovstva v Galii, rozpustil légie. Caesar však žiadal, aby tak urobil aj Pompeius. No ten odmietol a roztržka bola dovŕšená. Caesarove oddiely postupovali rýchlo na Rím, kde ich príchod očakávali s napätím. Ale Caesar sa zachoval veľkodušne. Neprenasledoval Pompeia, ale najprv porazil jeho légie v Hispánii. Medzitým Pompeius zorganizoval silnú a dobre vyzbrojenú armádu, takže v bitke pri Dyrrhachiu hladko zvíťazil. Caesar sa s tejto porážky poučil a v ďalšej bitke pri Farsale rozdrvil protivníkove sily. Prenasledoval Pompeia až do Egypta, kde sa ocitol v strede úkladov egyptského kráľovského dvora. Prebiehali tu boje o trón medzi Ptolemaiom XIII. a jeho sestrou Kleopatrou. Caesar sa postavil na stranu Kleopatry, s ktorou prežil aj ľúbostné dobrodružstvo. Keď ju dosadil na trón, odobral sa do Malej Ázie, kde proti Rímu vystúpil pontský kráľ Farnak. S Farnakom rýchlo skoncoval a poslal do Ríma asi najkratšiu vojenskú správu v dejinách: Veni, vidi, vici. (doslova „Prišiel som, videl som, zvíťazil som“). V Afrike porazil Pompeiových prívržencov. Niekoľkým sa však podarilo utiecť do Hispánie. Neskôr však porazil aj tých. Tým sa skončila krvavá občianska vojna.

Koniec republiky (44 pred Kr./31 pred Kr.)

Caesar chcel rôznymi reformami zabezpečiť Rímu veľmocenské postavenie a pre seba miesto prvého muža v štáte. Za týmto cieľom šiel neúprosne. Zástancovia republikánskeho zriadenia sa obávali, že štát chce premeniť na kráľovstvo. Preto proti nemu zosnovali sprisahanie a 15. marca 44 pred Kr. ho v senáte zavraždili. Dostal 23 rán dýkou, z toho jedna bola smrteľná. Tým sa ho optimáti a republikáni zbavili, ale republiku tým neoživili. Vývoj smeroval k vojenskej diktatúre. Vznikol druhý triumvirát (Antonius, Octavianus a Lepidus). Medzi nimi však vznikali nezhody a boje o moc. Roku 31 pred Kr. zvíťazil Octavianus a jeho samovláda ukončila obdobie rímskej republiky. Z republiky sa vyvinulo cisárstvo.

Diela

  • Zápisky o vojne v Galii
  • Zápisky o občianskej vojne

Obidve diela sú obranou Caesarovej politiky pred rímskou verejnosťou: mali ju presvedčiť o tom, že podrobením Galie sa Caesar zaslúžil o bezpečnosť a slávu Rímskej ríše a že občiansku vojnu nezavinil on, ale jeho politickí protivníci. Zápisky o vojne v Galii majú mimoriadnu dokumentárnu hodnotu, podávajú informácie o situácii v západnej Európe pred 2000 rokmi. Ich pevná a prehľadná stavba, jednoduchý, jasný a ľahký sloh a logicky usporiadané myšlienky, vyjadrené čistou a uhladenou rečou, tzv. klasickou, im zabepzečujú popredné miesto medzi pamiatkami rímskej literatúry.

 
Podobné referáty
Gaius Julius Caesar GYM 2.9646 2635 slov
Gaius Julius Caesar 2.9657 1547 slov
Gaius Julius Caesar GYM 2.9482 3524 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.