Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Hrad Revište

Láska, zrada, pomsta – aj o tom hovorí 1 z legiend viažucich sa k hradu. Územie, na ktorom táto neskorogotická dominanta stojí – malo strategický význam. Popri toku rieky postupovalo nielen osídľovanie Pohronia, ale viedla tam aj cestná spojnica sever – juh. Hrad stavali poddaní z kameňa. Zbierali ho na okolí staveniska a kamene premieňali na murivo horúcou maltou, ktorú vyrábali z vápna z blízkej lokality, hronského piesku, a vodu brali z potoka. To všetko asi v 2. polovici 13. storočia.

Hrdá minulosť a smutná súčasnosť hradu

V minulosti bolo Revište dejiskom veľkolepých osláv, svadieb, poľovačiek. A dnes? Jedna z kamenných dominánt Pohronia – neďaleko Žarnovice – chátra. Primátor mesta smutne konštatuje, že sa s hradom nič nerobí. Pomáhajú len občianske združenia a aktívny jednotlivci. Ani samotný primátor neváha a vždy keď to ide – snaží sa hradné okolie vyčistiť. Pomocných rúk pri oprave a údržbe hradu nikdy nie je dosť. Žiaľ ani úprimná snaha niekedy nestačí.

Miestna legenda - Smutný koniec lásky k Želmíre

História, to nie sú len čísla a dátumy, ale najmä ľudské osudy – neraz podobné našim.
Pán hradu z Revišťa sa dozvedel o krásnej dievčine. Poslal sluhu na výzvedy do levického hradu, aby sa s ňou zoznámil. Posmelený dobrým odporúčaní svojho ,,zveda” sa vydal samotný pán Revišťa za dievčinou – v prezlečená za sluhu. Krásna Želmíra sa do nápadníka zaľúbila a odišla s ním na Revište. Ich šťastie netrvalo dlho, pretože jej brat chcel za každú cenu prekaziť ich lásku. Po rôznych peripetiách a rytierskom súboji – nakoniec zomierajú všetci hlavní protagonisti príbehu. Láska pána Revišťa ku Želmíre sa skončila tragicky.

Hrady Pohronia – nemí strážcovia zlata

,, Vyryté, vyhĺbené miesto” , alebo ,,miesto obohnané priekopou” – taký je význam mena Revište. Zrúcanina hradu dnes už len sotva pripomína slávu stredovekého obrancu Pohronia. Hrad Revište by ťažko poprel architektonickú i historickú spriaznenosť so Šášovským hradom. Tieto hradné dominanty striehli na všetkých, ktorí by chceli neprávom siahnuť na blízke náleziská zlata a striebra.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk