referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vratislav
Utorok, 18. júna 2024
Život Grékov
Dátum pridania: 15.08.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: dpolakova
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 724
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 7.6
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 12m 40s
Pomalé čítanie: 19m 0s
 

Rodinný život

Život gréckych žien bol sústredený okolo domu. Väčšina dievčat sa vydávala vo veku štrnásť až pätnásť rokov za oveľa starších mužov. Svadbu organizoval otec nevesty. Nevesta často videla prvý krát ženícha až v deň svadby. Vydatá žena preberala starostlivosť o domácnosť a výchovu detí. Ženy trávili väčšinu dňa v gynaikeirie, ženskej časti domu, kde boloticho, lebo bola ´daleko od ulice. V gynaikerie ženy tkali plátno pre rodinu a zabávali hostí. Okrem toho varili, alebo dozerali na sluhov pri príprave jedla. Vo väčšine rodín jedlo pozostávalo z chleba, rýb, syra a ovocia. Pri zvláštnych príležitostiach jedávali pečené spevavé vtáky, lúčne koníky, hady a iné delikatesy. Ženy sa nepovažovali za občanov, hoci ich manželia zastávali významné postavenie. Nemohli vlastniť pozemky a zúčastňovať na zhromaždeniach. Iba zriedka si mohli dovoliť opustiť dom a navštíviť divadlo alebo náboženské slávnosti.

Svadba

Deň pred svadbou nevesta nechala svoje hračky v Artemidinom chráme, čím symbolizovala koniec detstva. Okúpala sa v posvätnej pramenistej vode a obliekla sa do bieleho. Vo svadobný večer prišiel ženích požiadať o nevestu. Fakľový sprievod ich nasledoval od ženíchovho domu za spevu, so želaním najlepšieho a hádzaním ovocia a orechov, aby sa im darilo. Ženích preniesol nevestu cez prah.

Architektúra

Mnohé verejné budovy a chrámy boli postavené v troch štýloch: Dórsky
Iónsky
Korintský
Najjednoduchšie ako spoznať v akom štýle bola postavená budova, je pozrieť si vrchol stĺpov.

Dórsky: - sú rovné, končia sa štvorcom
-nachádzajú sa na najstarších budovách Grécka = PARTHEON
Iónsky: - sú zdobené dvoma vírmi (voluby)
-budovy sú jemnejšie a otvorenejšie
Korintský: - sú zakončené vyrezávanými listami

Moderné budovy postavené v tomto štýle sa považujú za budovy v klasickom štýle.

Grécky dom

Typický grécky dom bol postavený z nepálených tehál a mal ústredný dvor. Na dvore bol oltár, pri ktorom rodina uctievala bohov, a zavše aj malá záhrada. V domoch nebola tečúca voda, preto ju otroci prinášali zo studne. Spálne boli na hornom poschodí pri gynaikeirie, kde trávili celé dni ženy. Izby boli skromne zariadené, okrem jedálne, kam muži pozývali svojich hostí. V jedálni boli rozložené ležadlá a podlaha bola vykladaná mozaikou.

Hry na večierkoch

Na sympóziu, prepychovom večierku pre mužov, muži polihovali na ležadlách a hostili sa starostlivo pripravenými jedlami. Otroci podávali jedlá a víno a po večeri sa starali o zábavu tanečníci, hudobníci a akrobati. Hostia na sympóziu tiež hrali hry a dávali si hádanky.


Divadlo

Grékov často vyzývali, aby sa zúčastňovali na divadelných festivaloch, ktoré trvali aj niekoľko dní. V Aténach mesto kupovalo lístky pre ľudí, ktorí si to nemohli dovoliť. Na festivaloch herci uvádzali dva typy predstavení: tragédie (námety čerpali z príbehov o hrdinoch a o ich neúspechoch) a komédie, boli často drsné škandály, ktoré sa vysmievali z prominentných občanov. Občianska porota posudzovala a odmeňovala víťazného autora vavrínovou korunou. Medzi uznávaných autorov patrili Ais...chylos, Sofokles, Euripidos. Ich hry sa uvádzajú dodnes. Všetky role hrali muži, ktorí nosili masky s p.............tými výrazmi aby vystihli pred obecenstvom vek, žáner a nálady postáv. Niektoré amfiteátre mohli pojať až štrnásť tisíc divákov.

Gitara

Pri náboženských oslavách zvláštnych príležitostiach hudobníci často brnkali na CITARE. Tento nástroj bol predchodcom gitary, ktorej grécky pôvod sa zachoval v názve. Gréci milovali hudbu a spievali pri každej príležitosti. Mali piesne na oslavu žatvy, či narodenie dieťaťa, ba dokonca piesne na liečenie chorôb.

Obchod

Angora: Bolo to veľké trhovisko v centre každého veľkého mesta. Miestne obilie, mäso, ryby, syry a plodiny sa predávali popri nezvyčajných koreninách, textile a parfumoch z celého sveta. Obuvníci, hrnčiari a ostatní remeselníci pracovali v malých dielňach umiestnených jedna vedľa druhej v dlhých halách zvaných stĺporadie (STOA), ktoré lemovali námestie. Angora bola znakom živého obchodu medzi pevninským Gréckom, ostrovmi a pol. Územiami vo východnej časti Stredozemného mora obývanými Grékmi a cudzími krajinami. Gréci vyvážali olej, víno, drevo a luxusný tovar, ktorý bol u nich ťažko dostupný.
Obchod dovoľoval mestám, aby prerástli hranice, ktoré dovtedy určovala tamojšia výroba potravín. Napríklad Athény dovážali až dve tretiny obilia, potrebovaného pre život tamojších obyvateľov.

Otroci

Otroci sa zvyčajne dostávali do Grécka ako vojnový zajatci. Tvorili asi dvadsaťpäť percent obyvateľstva a vykonávali väčšinu ťažkej práce. Pracovali na poliach a v domoch, čím umožňovali občanom získať voľný čas na debaty v zhromaždení.

NA SÚDE

Vodné hodiny
Počas procesu jeden porotca fungoval ako sudca, štyria dobrovoľníci zratúvali hlasy a jeden mal na starosti vodné hodiny. Boli navrhnuté preto, aby udržali na uzde utáraných rečníkov a udržali svižný priebeh procesu. Rečníci mali asi šesť minút na to, aby predniesli svoju záležitosť – čas za ktorý voda pretiekla. Únavných rečníkov zhromaždenie vypískalo.

Žetóny poroty
Porotcovia dostali pred hlasovaním dva žetóny. Stred zakryli palcom a ukazovákom, aby nikto nevidel, ako hlasujú a vhodili žetón do škatule. Žetón s plným stredom znamenal nevinu a prázdny vinu.

 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.