referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ľubomíra
Nedeľa, 9. augusta 2020
Jozef Vissarionovič Stalin životopis
Dátum pridania: 17.12.2001 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: watanay
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 654
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.3
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 3m 50s
Pomalé čítanie: 5m 45s
 
Stalin pochádzal, na rozdiel od Lenina, z najnižšej sociálnej vrstvy, jeho matka chodievala cudzím ľuďom prať a upratovať, otec opravoval topánky a bol ťažký alkoholikom. Keď mal Stali desať rokov jeho otca dopichali na smrť počas alkoholických orgií v jednej krčme. V tom istom roku sa mladý Vissarionovič dostal pod kolesá auta, desať dní ležal v kóme a po otrave krvi, ktorú zapríčinili zle vyčistené rany, mu ľavé predlaktie ostalo navždy necitlivé.
Na želanie matky , ktorú veľmi miloval, vstúpil do kňazského seminára v Tbilisi, no keď mal dvadsať rokov, už tam viac rokov nemohol vydržať. v roku 1903 sa po rozštiepení sociálnodemokratickej strany Ruska pridal k boľševikom a stal sa veľmi aktívnym členom strany - bol nadaným agitátorom, ktorého príkazy a frázy vzbudzovali šoky.
Lenina, ktorého už vtedy veľmi obdivoval, stretol po prvý raz roku 1905 vo Fínsku. V tom čase už Vissarionovič používal rôzne krycie mená, pretože ho prenasledovala cárska polícia posledným bolo „ Muž z ocele“ - Stalin a to si aj ponechal, pretože znelo lepšie ako jeho vlastné meno a okrem toho mal fonetickú podobu s meno Lenin.
V priebehu Októbrovej revolúcie roku 1917 Stalin nevystúpil nijako významne do prostredia, ale po komunistickom prevrate sa stáva veľmi aktívnym a roku 1922 je už generálnym sekretárom Ústredného výboru strany.
Necelý rok pred smrťou Lenin píše do svojich poznámok informácie, ktoré dokazujú, že Stalinovi už nedôveroval, a že už nebol presvedčený, že svoju moc bude vždy správne nasadzovať. Preto hľadá vhodné možnosti a prostriedky , ako ho pozbaviť vysokej pozície, no priebehu ťažkej choroby mu už na to nenechá čas.
Stalin sa postará o zabalzamovanie jeho mŕtvoly a o jej uloženie v mauzóleu. Po Leninovej smrti vypukol dramatický boj o moc, bolo známe, že Lenin si želal za svojho nástupcu Leva Trockého z ľavého krídla strany. Trockij prejavoval veľké ambície na prebratie najvyššej štátnej funkcie , podporovali ho aj dvaja ďalší vplyvný muži Kamenev a Sinovjev, tiež z ľavého krídla. Stalin pochopil, že musí hneď niečo podniknúť, podarilo sa mu získať na svoju stranu oboch spojencov Trockého. Stalin keď realizoval túto časť svojho plánu, obrátil sa napokon aj proti Kamenevovi a Sinovjevi a pozbavil ich akejkoľvek moci. Netrvalo dlho a postavil sa aj proti svojim vlastným ľuďom z pravého krídla strany a eliminoval aj ich.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.