referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Alexander
Utorok, 27. februára 2024
Atény
Dátum pridania: 14.08.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: princesss
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 398
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.2
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 2m 0s
Pomalé čítanie: 3m 0s
 
Hlavné a najväčšie mesto Grécka sú Atény. Nájdeme tu: sídlo prezidenta republiky, hlavné stredisko národného hospodárstva, významný dopravný uzol; je tu univerzita, rada ďalších významných kultúrnych inštitúcií a veľa prvoradých historických pamiatok.

Historické jadro mesta sa nachádza pri pri severnom úpätí pahorka, na ktorom sa nachádza Akropolis (Horné mesto) vo výške 156m. V Aténach sa vyvinula klasická podoba gréckej demokracie. Aténsky dialekt starej gréčtiny, tzv. atičtina, zvíťazil medzi desiatkami nárečí a stal sa základom byzantskej a modernej gréčtiny. Podľa gréckej mytológie Atény založil Kekrops, napoly človek, napoly had. Archeologické výskumy zatiaľ dokázali existenciu prvých tunajších obyvateľov okolo roku 3 000 pred Kr. V druhej polovici II. tisícročia bol pahorok Akropoly opevnený a stála na ňom palácová stavba mykénskeho slohu. Okolo roku 1 200 pred Kr. sa Atény ubránili všeobecnej katastrofe mykénskeho sveta, o niečo neskôr nepodľahli ani náporu dórskych kmeňov a okolo roku 1 000 pred Kr. sa stali východišťom mohutného migračného prúdu na egejské ostrovy a do malej Ázie. V hospodárskej konkurencii s ostatnými mestskými štátmi prechádzali koncom prvej polovice I. tisícročia pred Kr. zložitým obdobím vnútropolitických bojov. Aténske štátne zriadenie sa vyvíjalo rozvinutou formou otrokárskej demokracie. Toto zriadenie sa osvedčilo v grécko-perzských vojnách (492–479 pred Kr.).

Po ich skončení sa Atény stali vedúcou silou tzv. aténskeho námorného spolku. Z tohto obdobia pochádza prestavba aténskej Akropoly a agory; Atény vtedy mali 500 000 obyv. Zhoršujúce sa konflikty medzi Aténami a Spartou viedli k vzniku peloponézskej vojny, ktorá sa skončila v roku 404 pred Kr. a porážkou Atén. Obnovenie aténskeho politického vplyvu okolo polovice 4. storočia bolo iba krátkodobé. Prehraná bitka v roku 338 pred Kr. znamenala nielen porážku Atén Filipom II. Macedónskym, ale aj koniec samostatnosti gréckych mestských štátov. Atény najskôr strácali svoj politický význam a postupne aj svoje postavenie hlavného strediska gréckej kultúry.
 
Podobné referáty
Atény SOŠ 2.9464 604 slov
Atény 2.9777 267 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.