referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Alexander
Utorok, 27. februára 2024
Vnútropolitický vývoj na Slovensku v rokoch 1993-1994
Dátum pridania: 21.12.2001 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Lucka123
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 087
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 4.4
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 7m 20s
Pomalé čítanie: 11m 0s
 
Vznik samostatnej Slovenskej republiky.
Vzniku samostatného štátu predchádzalo relatívne napätie a polarizácia v spoločnosti. Sociologické výskumy na jeseň roku 1992 hovorili o pomere 46% za rozdelenie k 40% proti rozdeleniu v slovenskej spoločnosti. Prevažná väčšina zástancov ako aj odporcov federácie sa dožadovala referenda. To sa však nikdy neuskutočnilo a SR a ČR vznikli 1.1.1993 na základe politických dohôd a ústavného zákona o rozpade ČSFR prijatého Federálnym zhromaždením. Ekonomický vývoj
V slovenskej spoločnosti prevládali obavy o budúcnosť slovenskej ekonomiky odrezanej od českého hospodárstva. Ku katastrofickým scenárom o kolapse národného hospodárstva síce nedošlo, ale pokles ekonomickej výkonnosti bol badateľný. Vo februári 1993 nastala menová odluka a začala platiť slovenská koruna. Pod tlakom nepriaznivých ekonomických ukazovateľov bola NBS v júli 1993 nútená pristúpiť k 10%-nej devalvácii voči konvertibilným menám.

Konštituovanie nových orgánov.
Hneď po vzniku SR sa vytvárali a obsadzovali ústavné orgány. Predseda vlády V. Mečiar na základe presunutých prezidentských právomocí vymenoval predsedu a ostatných sudcov ústavného súdu, vznikol NKÚ, GP SR, SIS a ostatné štátne orgány a verejnoprávne korporácie. Pomerne dlhú dobu nemal nový štát prezidenta. V prvom kole neuspel kandidát HZDS Roman Kováč, čo poukázalo na rozdielne názorové prúdy vo vládnucom hnutí. Prezidentom sa stal až Michal Kováč, zvolený ústavnou väčšinou 15.februára 1993. Predseda vlády Vladimír Mečiar ho hneď požiadal o odvolania člena vlády, ministra zahraničných vecí Milana Kňažka. Dôvodom bola Mečiarova nespokojnosť s Kňažkovou prácou ako i jeho nedisciplinované stranícke správanie, keď v prvom kole prezidentských volieb kritizoval Mečiarove "nariadenie" voliť Romana Kováča.
Odvolaný minister následne opustil poslanecký klub HZDS a spolu s ďalšími siedmimi poslancami založil Klub nezávislých poslancov. HZDS tak stratilo v parlamente jednofarebnú väčšinu a bolo odkázané na pomoc SNS.

Rozštiepenie SNS
Predseda Slovenskej národnej strany Ľudovít Černák zastával v Mečiarovej vláde post ministra hospodárstva. V marci 1993, v deň, keď prezident odvolal ministra zahraničných vecí, podal demisiu aj Černák. SNS následne viedla s HZDS rozhovory o zostavení novej koaličnej vlády. Mečiar však nepristúpil na prehnané podmienky SNS, ktorá si uvedomovala svoju kľúčovú pozíciu.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.