referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Albín
Piatok, 1. marca 2024
Krupina
Dátum pridania: 16.05.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: system
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 465
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.3
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 2m 10s
Pomalé čítanie: 3m 15s
 
Moje mesto, v ktorom som sa narodila a doteraz v ňom žijem, je Krupina. Nachádza sa na úpätí Slovenského Rudohoria, kde sa začínajú Veporské vrchy. Z troch strán ju ovenčujú zväčša listnaté vrchy, len na juhu sa otvára dolina. Nadmorská výška Krupiny je 265 metrov.

Mestom preteká riečka Krupinica, ktorá pramení v Pliešovských lazoch severovýchodne od Krupiny. Južne od Pliešoviec sa obracia na západ až k Polome, odtiaľ v pravom uhle pokračuje rovnobežne s cestou. Potom si prekliesňuje koryto lesnatým údolím a pri Šahách sa vlieva do Ipľa.

O pôvode mesta Krupina je veľa domnienok. Podľa jednej latinský názov Curpuna, Corpona, Carpis je pomenovanie dediny, ktorá tu existovala už v čase Sarmatov v prvom storočí. Podľa inej mienky pochádza tento názov od národa Karpov ktorí tu žili. Niektorí historici odvodzujú názov od gréckeho slova kárpos – ovocie, alebo karpfen – kapry , pretože v krupinských rybníkoch ich bývalo hojne.

Mesto Krupina má bohatú históriu. V stredoveku mala Krupina asi dva, no najviac tri tisíc obyvateľov, hoci detí sa rodilo veľa. Časté turecké vpády a choroby veľmi znížili počet obyvateľov. Krupina má však veľa zaujímavých miest ktoré stoja za povšimnutie: je to rímskokatolícky kostol z 11. storočia, evanjelický kostol a Vartovka, ktorá slúžila ako protiturecká pevnosť na ochranu banských miest. Fungovala takto: keď strážnici na Vartovke spozorovali Turkov, Tatárov, alebo iných nepriateľov, pomocou ohňového signálu upozornili stráž na Sitne. Tam už potom vojsko zabezpečilo ochranu „zlatých“ miest ako Banská Štiavnica, Kremnica, Hodruša...

Zaujímavé sú aj podzemné chodby pod Krupinou, ktoré žiaľ nie sú prístupné, nie je ani známe, na čo presne slúžili. Možno na ukrývanie obyvateľstva v čase nebezpečia, možno to bola skrýša pokladov.

Aj príroda v okolí mesta je plná zaujímavých výtvorov. Na území mesta sa nachádza staručká lipa a päťboké hranoly na Štangarígli. Ale nie všetko v okolí Krupiny je pozitívne a pekné. Napríklad stavba vodnej nádrže Priehrada narušila prirodzenú rovnováhu v prírode nielen na tom mieste, ale na oveľa väčšom území. Ďalej je to veľká skládka odpadu na Bielom kameni. Nikto teraz nemôže s istotou povedať, do akej miery ohrozí zdravie obyvateľov. Ale aj keď sa v našom meste vyskytuje veľa problémov, budem vždy hrdá, že práve Krupina je mojím rodným miestom.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.