referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Oldrich
Sobota, 3. decembra 2022
Vianočná dohoda
Dátum pridania: 07.08.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: prcek
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 213
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 0.7
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 1m 10s
Pomalé čítanie: 1m 45s
 
Obsah a zameranie Vianočnej dohody

Prvým významným historickým programovým dokumentom ilegálnej SNR je Vianočná dohoda z decembra 1943. Dohoda sa svojím obsahom dotýkala dvoch základných otázok :

1.Ustanovenia ilegálnej SNR ako novej formy spoločného politického vedenia národnooslobodzovacieho boja a jedinej reprezentantky národnej suverenity doma.
2.Úloh a cieľov SNR, teda vlastného politického programu ilegálnej SNR.

Politický a štátoprávny význam Vianočnej dohody spočíval predovšetkým v tom, že vyjadrovala funkciu ilegálnej SNR ako celonárodného slovenského orgánu pre organizovanie a vedenie antifašistického boja s tým , aby v príhodnej chvíli prevzala moc a vykonávala ju dovtedy, kým ju neprevezmú slobodne zvolení zástupcovia slovenského národa. Ďalší štátoprávny aspekt Vianočnej dohody je v tom, že ilegálna SNR sa vyslovila za obnovenie spoločnej československej štátnosti.

Vianočná dohoda sa stala programovým dokumentom hlavného odbojového prúdu. Obsahovala tak úlohy odboja v jeho poslednej fáze, ako aj všeobecný program sociálno - politických a národnostných princípov budúceho československého štátu z hľadiska Slovenska.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.