referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Eugen
Pondelok, 18. novembra 2019
Alexander Veľký Macedónsky
Dátum pridania: 06.08.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: jajkafr
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 529
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.5
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 2m 30s
Pomalé čítanie: 3m 45s
 
Aké mal Alexander vzdelanie?

Takmer od narodenie v roku 356 Alexandra pripravovali na vojenskú kariéru. Blízky príbuzný Leonidas dostal za úlohu vštiepiť malému chlapcovi prísnu disciplínu a poriadok. Alexandrová každodenná činnosť zahrňovala výcvik šermu, jazdu na koni, beh a lov a jeho jedalníček bol presne kontrolovaný. Mladík nesmel jesť výdatné jedlá podávané v paláci a musel chodiť na „nočné pochody, aby dostal chuť na raňajky, a jesť skromné raňajky, aby dostal chuť na večeru“.
Keď Alexander dospel jeho otec Filip II. povolal filozofa Aristotela, aby vyučoval mladého muža logike a svetským vedomostiam a pridal tak k jeho fyzickej sile intelektuálne schopnosti. Alexandra nadchli objavy sveta prírody a učil sa teóriu a prax medicíny tak náruživo, že bol schopný liečiť priateľov, ktorý ochoreli.
Alexander dosiahol také dôkladné vzdelanie, že Filip, ktorý práve odchádzal na vojenské ťaženie, menoval svojho syna vo veku 16 rokov regentom Macedónie. V roku 338 sa Alexander ujal vedenia ľavého krídla macedónskeho vojska v bitke pri Chairónei , v nej Macedónčania porazili spojené grécke štáty. Keď bol Filip v roku 336 zavraždený, nastúpil dvadsaťročný Alexander na macedónsky trón zo skúsenosťami. Aké mali mnohí vladári dvakrát starší než on.

Mesto, ktoré uctievalo koňa.

Už v 12 rokoch si Alexander získal chválu a obdiv svojho otca, keď sa mu podarilo skrotiť divokého žrebca, ktorý sa volal Bukefalos alebo „Volská hlava“. Jeho otec Filip si chcel pôvodne koňa kúpiť, ale vyšlo najavo, že kôň je tvrdohlavý a neovládateľný. Keď Alexander sľúbil, že koňa skrotí, Filip súhlasil a sľúbil, že mu v prípade úspechu koňa kúpi, v opačnom prípade zaňho Alexander bude musieť zaplatiť sám.
Alexander si všimol, že Bukefalos sa bojí svojho vlastného tieňa na zemi. Otočil mu hlavu k slnku, aby tieň nevidel, vyšvihol sa mu na chrbát a hneď sa s ním dal do behu. Filip bol potešený. Zaplatil za koňa a daroval ho synovi. Alexander absolvoval na Bukefalovi všetky svoje vojny. Keď žrebec v úctyhodnom veku 30 rokov zomrel v Indii, mal Alexander pocit, akoby stratil ozajstného priateľa a spoločníka, a na jeho počesť založil mesto Bukefala.
Alexander vytvoril ríšu, ktorá sa rozprestierala od Grécka až do Indie a Egypta, a bola veľká ako Spojené štáty americké. Takto sa v staroveku rozšírila grécka civilizácia a Alexandria sa stala centrom vzdelanosti.
Alexander po sebe nezanechal priameho dediča, aj keď jeho žena Roxana bola tehotná, keď zomrel. Ich syna, ktorý dostal po otcovi meno Alexander, zavraždil ako malého chlapca Kassandros, syn Alexandrovho generála Antipatra. Ďalší Alexandroví generáli Antigonos, Seleukos, Ptolemaios a Lýsimachos sa stali kráľmi oblastí, na ktorých dobití sa podieľali, a boli známi ako Nástupcovia.
 
Zdroje: Michael Wort Davison a kol.: Kdy, kde, proč a jak se to stalo, Brian Williams: Encyklopédia otázok a odpovedí
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.