referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ondrej, Andrej
Štvrtok, 30. novembra 2023
Coca Cola
Dátum pridania: 23.05.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: kolaaac
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 672
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.8
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 3m 0s
Pomalé čítanie: 4m 30s
 
Ako sa z experimentu stal hit

Písal sa rok 1886, keď John Pemberton, miestny lekárnik, vyrobil nový, vtedy ešte bezmenný osviežujúci sirup. Pemberton veril, že jeho nový nápoj by mal byť prakticky liekom na všetko. Predpokladal, že dve písmená "C" v reklame dobre vyznejú, a tak s priateľmi navrhol názov nápoja COCA - COLA a krasopisne napísal preslávený obchodný znak s charakteristickým typom písma. Prvýkrát ju predával z džbánu na ulici, kde mal svoj obchod. Stála päť centov. V roku 1886 vraj predal každý deň deväť nápojov. Pán Pemberton obracal v ruke každú zarobenú korunu. Celý svoj zisk investoval na nákup voskových tabúľ na reklamné nápisy. Vtedy ešte netušil, že sa raz jeho experiment stane kultovým nápojom celého sveta.

Po smrti Pembertona založil jeho spoločník G. Candler svetoznámu spoločnosť The Coca - Cola company. Jeho úspech spočíval v tom, že z farmaceutického nápoja urobil masový osviežujúci nápoj, ktorý sa začal predávať v obyčajných sklenených fľašiach.

Keď rinčia zbrane...

Konkurencia hýbe svetom a nevyhol sa jej ani náš slávny nápoj. Predaj imitácií čiernej bublinkovej slečny Coly donútil jej výrobcov v roku 1916 k plneniu do špeciálnych kontúrovaných fliaš. Na začiatku 2. svetovej vojny sa vyrábala v 44 krajinách sveta, na oboch znepriatelených frontoch. Vojna však miesto zničenia nadnárodnej spoločnosti pridala k imidžu značky Coca - Cola nový aspekt. Americký vstup do vojny okamžite podnietil Roberta Woodruffa k vydaniu príkazu, že každý muž v uniforme dostane fľašu Coca - Coly za päť centov. Počas vojny armádne zložky spotrebovali vyše 8 miliónov fliaš.

Sirup s CO 2 pre každého...

Keď sa do sveta vrátil mier, spoločnosť stála pred obrovským rozmachom. Od polovice štyridsiatych rokov do roku 1960 sa počet krajín produkujúcich tento nápoj zdvojnásobil a po vojnových skúsenostiach sa Coca - Cola stala symbolom svetového mieru a priateľstva medzi národmi.

Coca - Colu dnes nájdeme na pultoch každého obchodu v typických plastových fľašiach, ktoré prišli do módy v roku 1953 spolu s nesladenou formou nápoja (Coca - Cola light).

Dnes môžeme cestovať po 200 krajinách sveta, kde nám tento nápoj ponúknu. Starým ľuďom alebo aj malému dieťaťu, na oslave, v reštauráciách či v práci. Chute Coca - Cola company si získajú jednoducho každého.

Ako sa vyrába Coca - Cola ?

Základný materiál osviežujúceho nápoja je sirup, ktorý vznikne zmiešaním koncentrátu s kvalitnou vodou a cukrom. K určitému pomeru vody a sirupu sa pridá oxid uhličitý. Tak vznikne osviežujúci nápoj. Ten sa plní do dôkladne kontrolovaných fliaš. Plniaca linka je automatizovaná, s prepracovaným systémom ďalšej kontroly kvality. Fľaše sa po uzavretí balia a odvážajú do skladu, a potom do obchodov.

Zaujímavosti z pohára:

- V roku 1886 sa denne predalo 9 pohárov Coly, dnes je to o jednu miliardu viac
- Prvá Coca - Cola stála 5 centov.
- Plastové fľaše a plechovky nájdetena pultoch od roku 1954.
- Fantu začali vyrábať v Nemecku počas 2. sv. vojny ako náhradu za Coca – Colu.
- Od roku 1961 si môžete do pohárikov naliať rovnako populárny nápoj Sprite.
- Rok 1982 priniesol priaznivcom nízkokalorickej stravy Coca - Colu light.
- Cherry Coke je vyrábaná od roku 1985.
- Najviac Coca – Coly sa vypije v Mexicu a na Islande.
- Od Coca – Cola company si môžete pochutnať na 232 druhoch nápojov.
- Prvý nápojový automat v ZSSR zaviedli v r. 1988 v moskovskom hoteli.
 
Podobné referáty
Coca Cola 2.9591 5116 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.