referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vratko
Utorok, 29. novembra 2022
História lietania
Dátum pridania: 02.08.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: McGiro
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 519
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.5
Priemerná známka: 3.00 Rýchle čítanie: 2m 30s
Pomalé čítanie: 3m 45s
 

V 16.stor Leonardo da Vinci, pokladaný svojimi súčasníkmi za najväčšieho génia tých čias, pozoroval let vtákov a vyvodil z neho závery techniky letu. Výsledok: 500 nákresov a 35 000 slov. Jeho nápady sú však neuskutočniteľné; človek nemá fyzické predpoklady na lietanie.

Prvý riadny let

1903 vzlietol v USA prvýkrát klzák bratov Wrightovcov
1905 letel Orville Wright na klzáku s benzínovým motorom dlhšie ako 30 minút
1906 vzlietol prvý motorový aeroplán v Európe
1909 Louis Blériot preletel kanál La Manche
1910 sa podarilo Ing. Janovi Kašparovi prvé lety nad českou pôdou na lietadle typu Blériot
1914 - koniec amatérskému lietaniu - začiatok prvej svetovej vojny

Balóny

V 18.stor sa zrodili aerostaty. Tieto balóny tak priťahovali pozornosť, až sa na istý čas zabudlo na umelecké krídla. V roku 1783 Joseph a Etienne Montgolfierovci – výrobcovia papiera – uzavreli teplý vzduch do gule. Myšlienka im zišla na um, keď hodili do ohňa papierové vrecúško, ktoré začalo v kozube stúpať. Ich prvý balón bol verejnosti predvedený 5. júna 1783 v Annonay

Princíp plynového balóna

Balón sa dvíha až do chvíle, keď sa jeho hmotnosť vyrovná hmotnosti okolitého vzduchu. Aby mohol stúpať, treba sa zbaviť záťaže – vriec s pieskom, aby mohol klesať, otvorí sa pomocou stredového lana záklopka na vypúšťanie plynu. Keď je blízko zeme, vlečné lano visiace na zem umožňuje odhadnúť vzdialenosť od zeme. Pri pristávaní sa otvorí trhací uzáver, aby plyn rýchlo unikol, čím sa zabráni tomu, aby vietor vláčil balón po zemi

Vzducholode

Balón žiaľ podlieha vplyvom vetra, na zmiernenie tohto neduhu sa došlo na myšlienku zostrojiť aerostat, ktorý by sa mohol poháňať a riadiť, tak sa zrodila vzducholoď.
Prvý let vzducholoďou, poháňanou parným motorom, ktorú riadil Francúz Henri Giffard, sa uskutočnil 24. septembra 1852.

Princíp vzducholode

Pohyb vpred si vyžaduje, aby vzducholoď mala aerodynamický tvar – obal predlženého tvaru. Aby si obal z jemného plátna zachoval svoj tvar a vzducholoď mohla udržiavať smer, musí byt tlak plynu veľmi silný. Tento tlak sa vo výške ešte zvyšuje a hrozí nebezpečenstvo výbuch obalu, preto sa tlak reguluje vypúšťaním časti vodíka. Keď však balón klesne, obal zbavený časti svojho plynu je ochabnutý a neúčinný, vtedy sa naplnia vzduchom kompenzačné balonety, ktoré sa nachádzajú vnútri obalu, aby mu vrátili tvar.

Vrtuľníky

Prvý pilot vrtuľníka na svete bol francúzsky vynálezca Paul Cornu. Stroj zhotovil sám prevažne z častí bicykla. Dňa 13. novembra 1907 sa posadil za riadenie a vzniesol sa na 20 sekúnd do výšky 30 centimetrov, pri ďalších pokusoch sa mu podarilo dosiahnuť závratnú výšku 2 metre.

Roku 1939 skonštruoval Američan ruského pôvodu Igor Sikorski prvý jednorotorový vrtuľník a ten sa stal vzorom pre ďalšie vrtuľníky.

 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.