referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Tadeáš
Utorok, 25. júna 2024
Film
Dátum pridania: 01.08.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: catherina
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 6 381
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 18.6
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 31m 0s
Pomalé čítanie: 46m 30s
 

Vždy, keď v kine zhasnú všetky svetlá a na obrovskom plátne pred nami sa začnú striedať obrazy, v tej chvíli sa prenášame do úplne iného sveta. Už nás neprekvapia a nezľakneme sa mihotajúcich obrázkov pred nami tak, ako sa čudovali prví filmoví diváci, keď sa na nich z plátna rútila lokomotíva. Zvykli sme si na špeciálne filmové efekty, nebezpečné kaskadérske kúsky a inak vypäté situácie. Film a tiež televízia vplývajú na život každého z nás. Veď pomocou nich sa môžeme preniesť v priestore i v čase, dostaneme sa do každého kúta Zeme i vesmíru. A hlavne sa môžeme vcítiť do osudov naších hrdinov, a tak aspoň na chvíľu zabudnúť na tie vlastné.

Film vždy závisel predovšetkým od vývoja techniky. Jeho vznik a vývoj súvisí s vynálezmi optiky, mechaniky i zvuku. Je to druh umenia, ktoré spája prvky iných druhov umenia ako divadla, literatúry i výtvarného umenia. Divadlo nám dej predvádza, ale je obmedzené iba na scénu. Literatúra rozpráva dej, film nám ho však zobrazuje. Výtvarné umenie nám zobrazuje väčšinou len jeden jav, film však ponúka celý dej.

Film je dielom, ktoré je výsledkom kolektívnej práce mnohých ľudí - štábu. Ten tvorí napr. scenárista, dramaturg, režisér, asistent alebo asistentka réžie, kameramani, strihač, zvukový majster, maskéri, kostyméri a v neposlednom rade, pre filmové dielo sú dôležitý herci.

Názory mladých ľudí, vo veku 16 – 22 rokov, ktorým som položila zopár otázok ohľadne filmu, boli rovnaké. Väčšia časť opýtaných respondentov boli študenti, a preto sa ich názory vo veľkej miery zhodovali. Všetci obľubujú návštevu kina, práve kôli dokonalému ozvučeniu, atmosfére a lepšiemu vžitiu sa do deja. Taktiež to považujú
za spoločenskú udalosť a výbornú príležitosť ako sa stretnúť s priateľmi a známymi. Návšteva kina im tiež umožňuje pozrieť si práve vychádzajúce novinky. Aj keď sa kino teší veľkej obľube, študenti využívajú skôr druhú možnosť, a to pozrieť si film v domácom prostredí na DVD. Hlavným dôvodom sú finančné prostriedky. Väčšina z nich nemá dostatok financií na to, aby mohli často navštevovať kiná, ktoré majú až predražené vstupné. V dnešnej dobe, v časoch pokroku majú tiež možnosti ako si
filmy zaobstarať tiež rýchlo, ale v menšej kvalite. Okrem peňazí nám domáce prostredie ušetrí aj čas vynaložený na prepravu do kina. Doma máme viacej pohodlia a atmosféra nie je tiež zlá.

Komédie skončili na prvom mieste v rebríčku, čo sa týka obľúbenosti žánra. Ostatné žánre ako Sci-fi, Horor, Thriller a v neposlednom rade rozprávky mali rovnaký počet hlasov. K otázke o obľúbených hercoch a herečkách sa už nevyjadrili tak jednotne.

Herec Brat Pitt nebol u opýtaných dievčat najčastejšou odpoveďou, ako by možno niekto predpokladal. Popredné miesto si vyslúžil herec Danzel Washington (ktorý si zahral v najnovšom filme Deja Vu, za zmienku tiež stoja jeho filmy ako John Q, The Making of 'Man on Fire', Training Day alebo Philadelphia ). Medzi obľúbencov dievčat patrí tiež komik a zabávač Jim Carey (ktorý si zahral v komédia Klamár, klamár, Muž na mesiaci či vo filme Ja, moje druhé ja a Irena ... ). Tretie miesto si vyslúžil herec Adam Sandler ( torý si zahral v romantickej komédii 50x a stále po prvý raz, komédii Click, Mr. Deeds, The Longest Yard , či Big Daddy).

U chlapcov zvíťazila herečka Halle Berry (ktorú môžeme vidieť vo filmoch ako Gothica, či ako “bondovo dievča“ v 007 Die Another Day). Medzi chlapčenské obľúbenkyne patrí tiež Angelina Jolie, ktorá si ich podľa mňa nezískala len svojou charitatívnou činnosťou, ale predovšetkým svojimi „ženskými prednosťami “ a hereckými schopnosťami, ktoré nám ukázala vo filmoch Tomb Raider ako Lara Croft, Mr. & Mrs. Smith (kde si zahrala po boku jej milovaného Brada Pitta), v historickom filme Alexander Veľký, či v Gone in Sixty Seconds, kde stál po jej boku Nicolas Cage. S Winonou Ryder si zahrala v dráme Girl, Interrupted.

 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Zdroje: 1. JERZY TOEPLITZ: Dějiny filmu. Praha. 1989, 2. Encyklopedická príručka k prijímacím skúškam na Fakultu masmediálnej komunikácie UCM v Trnave. Bratislava 2003.
Galéria k článku [10]
Podobné referáty
Film SOŠ 2.9684 691 slov
Film SOŠ 2.9717 6218 slov
Film 2.9600 506 slov
Film GYM 2.9578 6218 slov
Film 2.9920 487 slov
Film SOŠ 2.9618 345 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.