referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Miroslav
Streda, 29. marca 2023
Vynálezy a objavy
Dátum pridania: 27.07.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: kolaaac
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 380
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.1
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 1m 50s
Pomalé čítanie: 2m 45s
 
Bicykel

Prvý bicykel s pedálmi a brzdami vynašiel škótsky kováč Kirkpatrick Macmillan v roku 1839. Prvý velocipéd nemal narozdiel od dnešných bicyklov nijakú reťaz. Pedále otáčali zadné koleso pomocou spojovacích tyčí napojených priamo na kľuky, ktoré sa otáčali presne tak ako pedále.

Napriek svojmu pomenovaniu bol velocipéd veľmi pomalý. Dokonca aj keď jazdec krútil pedálmi rýchlo, koleso sa otáčalo pomaly.

V roku 1870 James Starley(1830-1881) navrhol prvý tzv. halierový bicykel. Jazdec sedel na vrchole obrovského kolesa s priemerom okolo 1,5m. Zadné koleso bolo veľmi malé. Kedže hnacie koleso bolo také veľké, aj krátkym otočením pedálov mohol bicykel prejsť väčšiu vzdialenosť a cyklista mohol na ňom dosiahnuť veľkú rýchlosť. Žial, na taký bicykel sa ťažko nasadalo, ale ľahko sa z neho padalo.

Zlom pre cyklistov nastal po tom, čo James Starley vynašiel bezpečný bicykel. V podstate to bol dnešný bicykel: obidve kolesá mali rovnaký rozmer, bicykel mal reťaz od pedálov k otočnému hnaciemu kolesu a kosoštvorcový rám. Po tom, ako sa na kolesá namontovali mäkké pneumatiky (plnené vzduchom)- v roku 1888 si ich nechal patentovať John Dunlop, si bicykel získal veľkú obľubu.

Hodiny a hodinky

Prvé mechanické hodiny sa v anglických a talianksych kláštoroch objavili v druhej polovici 13. storočia a v pravidelných intervaloch zvolávali mníchov na motlitby. Nik nevie, kto ich vynašiel, ale mechanické hodiny boli založené na princípe rohatky. Pomocou nej sa v pravidelných intervaloch zastavovalo závažie, ktoré sa po šnúre kĺzalo dolu. Klesajúce závažie poháňalo sústavu ozubených kolies. Pri každom poklese závažia sa kolesá otočili okolo ďaľšieho malého kolieska a poháňali tak hodiny.

Očkovanie

Myšlienka vakcinácie alebo očkovania proti infekčným chorobám napadla v roku 1796 Edwarda Jennera z grófstva Gloucestershire. Všimol si, že keď sa dvojičky nakazili kravskými kiahňami, získali odolnosť voči omnoho hroznejším pravým kiahňam, preto sa preslávili svojou krásnou a čistou pleťou.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.