referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Júlia, Juliana
Streda, 22. mája 2024
Americká revolúcia
Dátum pridania: 09.01.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: logoman
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 560
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.3
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 3m 50s
Pomalé čítanie: 5m 45s
 
Americká revolúcia vypukla v roku 1775 a skončila občianskou vojnou v roku 1865. Počas tejto revolúcie boli na čele USA:George Washington (otec vlasti) a Abrahám Lincoln.

George Washinton
Otec vlastiPrezývku „Otec vlasti“ si George Washington právom zaslúžil. Stál na čele výťazných amerických revolučných vojskbojujúcich za odtrhnutie od Velkej Británie a bol prvým prezidentom Spojených štátov. Keď prehrávali energický velitel nestrácal nádej a neúnavne povzbudzoval americké vojská. S energiou zastával aj funkciu prezidenta. Svoju prestíž využíval na zjednotenie novovytvoreného štátu. Washington mal malé predpoklady stať sa vodcom revolúcie. Abrahám Lincoln
Abrahám Lincoln bol jedným z najslávnejších prezidentov v dejinách USA. Lincoln bol proti otroctvu, preto vypukla občianská vojna medzi Úniou a Konfederáciou. Lincoln bol schopný vojenský velitel. Roku 1865 doviedol štáty únie k víťaztvu. Potom sa snažil pomeriť proti sebe stojace strany.

Otroctvo

V 16 storočí, keď európania začali kolonizovať Ameriku, na lopotu v strieborných baniach, či na plantážach boli dovážaný americký domorodci ako otrokov. V rokoch 1500-1800 ích previezli 12 000 000. Hnutie za zrušenie otroctva sa začalo v 19 storočí v USA a bolo aj zrušené.
Krutá vojna
za
oslobodenie černochov

Pre USA a Abraháma Lincolna bolo leto 1862 obvzlášť nepríjemné. Národ vstupoval do druhého roku občianskej vojny a federálne jednotky proti armáde Konfederácie postupovali len pomaly. Jedného dňa na začiatku Júna sa uchýlil pred vravou v bielom dome do pomerne kludnej piestnostitelegrafistu na ministerstve vojny, požiadal o papier a začal písať koncept prehláseniapožadujúceho oslobodenie otrokov. Úplné oslobodenie by sa protivilo lojálnym otrokárskym statkom, ktoré hraničili s konfederáciou a nadruhej strane jeho Republikánske strany nič iného uspokojiť nemohlo. V nasledujúcych týždňoch navštevoval prezident kanceláriu telegrafistu každý deň, prečítal vojnové dopisy a zakaždým dopísal k svojmu konceptu pár riadkov. Vláde predložil 22, júla predbežnú verziu, ktorá mala vstúpiť do platnosti 1 januára 1863 vo všetkých oblastiach búriacich sa proti USA. Takmer takú istú dlhú dobu, jaká uplynula od vojny za nezávislosť, bolo plantážnické hospodárenie amerického juhu závislé na práci otrokov, a tak sa stále viac odlišovalo od Severu, ktorého továrne prácu otrokov nepotrebovali. V Apríli 1861 z únie vystúpilo už 7 štátov a zlúčili sa s konfederacnými štatmi americkými.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Americká revolúcia SOŠ 3.0026 255 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.