referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Viktor
Pondelok, 26. februára 2024
Stredovek
Dátum pridania: 19.07.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: belo197
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 456
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.3
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 2m 10s
Pomalé čítanie: 3m 15s
 
Prečo stredovek?

Historici začali toto slovo používať pri spätnom pohľade na obdobie medzi posledným nájazdom Vikingov a pádom Byzancie asi 1100-1453. V nasledujúcom období už nikdy nebola Európa zjednotená jedinou vierou alebo spoločnou kultúrou.

Rozkvet a pohromy:

Na prvý pohľad sa stredovek javí ako obdobie rýchleho ekonomického rastu- Európa sa po stáročiach nájazdov prudko rozvíjala. Poľnohospodárske výnosy rástli a obchody prekvitali vďaka predaju vlny, plátna a luxusného tovaru dovážaného zo vzdialených krajín. Šľachta stavala opevnené hrady a prepychové sídla. Venovala sa poľovačkám, peknému oblečeniu, vybraným jedlám a výstrednému dvornému životnému štýlu.

Blahobyt však sprevádzali hrozivé epidémie nevyliečiteľných chorôb. Populácia rástla a klimatické zmeny spôsobovali hladomory. Neschopnosť vládnucich vrstiev vyvolávala roľnícke povstania, akým bolo povstanie, ktoré otriaslo Anglickom a Nizozemskom na konci 14. stor. Slabí králi bojovali s mocnou šľachtou, poddaní sa búrili proti nespravodlivým zákonom. Anglicko a Francúzsko viedli medzi sebou viac ako sto rokov vojnu.

Iný svet?

Stredovek bol tiež obdobím, keď sa v Európe začali formovať národy a jazyky. Mnohé moderné štátne inštitúcie, napr. parlament, majú korene v stredoveku. Súčasné mestá s ich chrámami, katedrálami, univerzitami a nemocnicami vznikali práve v tejto dobe. Silní králi tvorili zákony a vyberali dane. Týmto všetkým položil stredovek základy modernej Európy.

Napriek tomu existuje obrovské množstvo rozdielov medzi stredovekom a dneškom. Vtedy žilo omnoho menej ľudi, dokonca pred nástupom čiernej smrti v Európe v polovici 14. stor. veľkosť populácie dosahovala iba 10 percent dnešnej. Väčšina ľudí dnes pracuje v úradoch, továrňach a v obchode, vtedy sa najviac lúdi živilo roľníckou prácou.

Existovali obrovské rozdiely v životnej úrovni bohatých a chudobných. Takmer všetku pôdu vlastnilo niekoľko bohatých rodov, ktoré sa zároveň podieľali na chode štátu a na vedení armády do boja. Stroje sa používali len minimálne. Stredovekí remeselníci mali len veľmi jednoduché nástroje, čí už išlo o stavbu pevných hradov alebo o vyhotovenie jemných ilustrácií rukopisov, dosiahli však prekvapujúce výsledky. Hoci používané technológie boli veľmi jednoduché, inak sa rozvíjalo myslenie. Stredovekí učenci písali zložité knihy o náboženstve, filozofii a práve, skladali básne a piesne.
 
Podobné referáty
Stredovek SOŠ 2.9649 2565 slov
Stredovek SOŠ 3.0166 613 slov
Stredovek SOŠ 2.9771 467 slov
Stredovek GYM 2.9750 3764 slov
Stredovek SOŠ 2.9868 882 slov
Stredovek GYM 2.9492 302 slov
Stredovek 2.9677 1244 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.