referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Gertrúda
Nedeľa, 19. mája 2024
Vzostup a pád Napoleona
Dátum pridania: 11.07.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Lalihooco
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 493
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.4
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 2m 20s
Pomalé čítanie: 3m 30s
 
Narodil sa na Korzike v chudobnej šľachtickej rodine. Bol chorobne ctižiadostivý, s mimoriadnym vojenským nadaním. Počas revolúcie sa z vojaka stal veliteľ armády.

1796 – Francúzsko napadlo Rakúsko v Taliansku. Napoleon porazil Rakúsko-ruskú armádu, v ktorej velil Suvorov.

1798-N. odišiel do Egypta. Cieľom Egyptskej výpravy mala byť India. N. chcel zničiť zdroj Anglického bohatstva. (India-najväčšia kolónia Angl.)

1799- sa vrátil do Paríža. So súhlasom direktória sa vyhlásil za 1. konzula a prevzal moc. Zaviedol vojenskú diktatúru.

1801-uzavrel konkordát s Pápežom a vo Fr. bola obnovená cirkev, čo privítali najmä roľníci a kňazi.

1802-N. uzavrel prímerie s Anglickom, aby sa pripravil na vojnu s ním.

1804-sa nechal korunovať za cisára – ponechal základné výdobytky revolúcie-(odstránenie prežitkov feudalizmu, rovnosť občanov)

1805-začal námornú bitku s Anglickom. Bol porazený pri myse Trafalgar (pod Šp.). V boji zahynul angl. admirál Nelson. (domov ho odniesli v alkohole)

1805-porazil Rakúsko-ruské vojsko pri Slavkove (Brne) „Bitka 3 cisárov“, Mier bol podpísaný v Bratislave v primaciálnom paláci.

1806-porazil Prusko (nem. štát) Rakúsky cisár František II. Sa vzdal nem.-rakúskej cisárskej koruny Svätej ríše rímskej, a tento názov zanikol. 16 severonemeckých štátnikov vytvorilo rýnsky spolok.

1806-N. v Berlíne vyhlásil „kontinentálny systém“ – zákaz dovozu anglického tovaru do Európy. Angl. priemysel bol najväčší konkurent fr. buržoázie. Cieľom bol rozvoj fr. priemyslu. Výsledok = fr. priemysel sa rozvíjal pomaly. Rozvíjal sa priemysel v ostatných krajinách. Anglický tovar sa do Európy pašoval.

Rusko porušilo blokádu, lebo potrebovali vyvážať obilie do Anglicka a dovážať z tadiaľ priemyselný tovar. Napoleon to využil ako zámienku na vojnu proti Rusku.

1812-N. s viac ako 600 tis. Armádou vstúpil do Ruska. Rusov porazil v bitke pri Borodine a chcel bleskovým úderom zničiť Moskvu. Moskvu našiel vyľudnenú, horiacu a bez jedla. Cár Alexander neodpovedal na Napoleonove mierové ponuky. Ruská armáda, ktorej velil gen. Kutuzov, donútila N. vrátiť sa cestou, ktorou prišiel a bol porazený na rieke Berezine. Do Francúzska sa vrátilo len 30tis. zmrzačených vojakov. Proti N. sa spojilo Prusko, Rusko, Rakúsko, Anglicko, Švédsko.

1813-bol porazený v bitke pri Lipsku (Bitka národov) a poslali ho na ostrov Elba. Spojenci obsadili Paríž a obnovili vládu Burbonovcov. Burbonovci chceli obnoviť predrevolučné pomery. Znepokojilo to buržoáziu a N. sa z vyhnanstva z Elby vrátil na trón k tzv. 100-dňovej vláde. N. zozbieral vojsko.

1815- bol porazený anglo-pruskou armádou v bitke pri Waterloo (Belgicko) N. odišiel do vyhnanstva na Ostrov sv. Heleny a 1821 tam umrel.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.