referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Marína
Piatok, 8. decembra 2023
Kaštieľ v Ružinove - Oberuferský zámok
Dátum pridania: 11.07.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: valent
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 418
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.1
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 1m 50s
Pomalé čítanie: 2m 45s
 
Asi 25 minút od centra, v Oberufe, sa nachádza zámok vymretej rodiny Eugena Csákyho. Tento pozoruhodný kaštieľ, ktorý od roku 1933 patrí kláštornému rádu, nie je v Bratislave veľmi známy. Na mieste, kde teraz stojí zámok, stála pred 2 storočiami stála jednoduchá poľovnícka chata grófa Peciniho. V roku 1875 ju kúpil zámožný gróf Eugen Csáky, ktorý ju chcel využiť na poľovačky a ako letné sídlo pre svoju rodinu.

Miesto si rýchlo zamiloval a rozhodol sa zbúrať poľovnícku chatu a na mieste postaviť zámok. Na zámku sa pracovalo neustále, lebo gróf si želal zlepšovanie a skrášľovanie svojho obľúbeného miesta. Tak tu vznikla svojská a malebná stavba, ktorá sa síce nedá priradiť určitému štýlu, ale napriek tomu nestráca na kráse. Gróf pokupoval okolité polia, a tým zväčšil park na rozlohu 20 uhorských jutier.

Zámok je na pohľad veľmi zaujímavý a mal aj veľa detailov, ale museli byť odstránené kvôli účelovosti. Severná strana so širokými balkónmi a lodžiami má neorománsky charakter, schodisko na južnej strane s fontánou vpredu, ako aj ťažká železná brána pod vežou so strmou strechou zase pripomínajú stredoveký Norimberg. Gróf dal tak vonkajšok, ako aj vnútro zariadiť s umeleckým vkusom. Zámok mal pôvodne 17 panských izieb a 25 iných miestností. K zámku patrí aj bohato vyzdobená kaplnka na západnej strane stavby.

Vo veľkom okrúhlom výstupku na východnej strane sa nachádza pýcha grófa: zimná záhrada. Teraz sa to používa ako kostol. Zámok ešte napríklad vlastnil komplikované, ale veľmi dobre fungujúce ústredné kúrenie. Ďalej mal aj vlastnú elektráreň, ktorá dodávala svetlo, čerpala vodu vysokým tlakom do rôznych miest v zámku. Ako už bolo spomenuté, zámok obkolesoval nádherný, 20 jutier veľký prírodný park, z ktorého už veľa neostalo, lebo jeho najväčšia časť bola rozparcelovaná a zastavaná a malý zvyšok používajú mníšky ako záhradu. Park má veľa vstupných brán. V parku bolo udržiavané tenisové ihrisko, ktoré sa dá rozpoznať ešte dnes. A dnes je zo zámku verejná nemocnica.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.