referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Frederik, Frederika
Nedeľa, 25. februára 2024
Vannius - prvý kráľ na území Slovenska
Dátum pridania: 11.07.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: matys
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 475
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.3
Priemerná známka: 3.00 Rýchle čítanie: 2m 10s
Pomalé čítanie: 3m 15s
 
Kráľ kmeňa Kvádov 21-50 /Regnum Vannianum/

Kto bol Vannius a ako sa stal kráľom v prvých desaťročiach nášho letopočtu? Jeho osudy sú úzko spojené s vývojom politických pomerov v oblasti stredného Dunaja v dobe, keď Rimania postúpili na sever a začali budovať opevnenú hranicu – Limes Romanus. Územie po okupácii v rokoch 12-9 pred n.l pretvorili na provinciu, nazvanú Panónia. Hranice sa snažili plniť ochrannú funkciu pred nájazdmi germánskych kmeňov Markomanov a Kvádov. Vannius bol pôvodne kvádsky náčelník a chránenec Ríma. S požehnaním Rimanov začal na území dnešného Slovenska budovať novú ríšu, ktorú samotní Rimania označovali ako Regnum Vannianum a jej vládcovi prisúdili titul rex – kráľ.

Slovenské archeologické výskumy a nálezy hovoria o tom, že táto ríša sa rozprestierala na juhozápadnom Slovensku. Nálezy, najmä z Kostolnej pri Dunaji, v Sládkovičove, potvrdzujú početné germánske osídlenie – najmä nálezy hrobov. Našli sa mnohé predmety, ktoré svedčia o tom, že tu žili ľudia, ktorí mali čulé styky s Rímom.

Vannius budoval svoje kráľovstvo systematicky. Využíval blízkosť Rímskej ríše a zásoboval toto územie vyspelými remeselnými výrobkami /keramikou, bronzovým riadom, aj zbraňami/. Mnoho predmetov slúžilo ako dary, ktorými podplácal náklonnosť okolitých vládcov a získal tak prístup na Jantárovú cestu. Kupcom, ktorí po nej cestovali za obchodmi, zaisťoval bezpečnosť.

Základ vojska Vanniusa tvorili vojenské sily, ktoré mu pridelili Rimania. Spojil sa aj s sarmatskými Jazygmi, ktorí sa usadili na východ od územia medzi Dunajom a Tisou a žili kočovným životom. V prípade potreby mu poskytovali jazdecké oddiely a Vannius ich za to odmeňoval korisťou a darmi, ktoré mal od Rimanov. Na vhodných vyvýšeninách dal vybudovať oporné body – pevnosti, ktoré mali slúžiť obyvateľstvu ako útočiská a vojsku ako opora pri nepriateľských vpádoch.

Jeho vláda trvala 30 rokov. Jeho bohatstvo a prosperita sa stali známymi po celom okolí a stali sa príčinou jeho záhuby. V roku 50 sa niektorí jeho príbuzní vzbúrili – chceli získať jeho moc a bohatstvo a odmietli znášať jeho autoritatívne vládnutie. Na čele tejto vzbury stáli synovia jeho sestry – bratia Vangio a Sido. Prišlo k otvoreným bojom a Vannius si zachránil len holý život tým, že sa uchýlil pod ochranu Rimanov. V boji ho Rimania ale nepodporili, hoci ich žiadal o vojenské posily. Jeho ďalšie osudy nie sú známe. Svoj život zrejme dožil utiahnutý v Ríme.
 
Zdroje: Kniha kráľov, Panovníci v dejinách Slovenska a Slovákov, SNP,2006
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.