referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vladimír
Streda, 24. júla 2024
Pamiatky Slovenska
Dátum pridania: 11.07.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: blomba
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 018
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 3.1
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 5m 10s
Pomalé čítanie: 7m 45s
 
Bardejov - Šarišské múzeum ľudovej architektúry

Šarišské múzeum ľudovej architektúry sa nachádza v areáli Bardejovských Kúpeľov. Expozícia približuje tradičné šarišské staviteľstvo, zariadenie domov a pracovné nástroje z karpatskej oblasti. V priestoroch vily Rákoczi je inštalovaná národopisná expozícia. Nachádzajú sa tu výrobky ľudových remeselníkov, pestré šarišské kroje s bohatými vzormi, tradičné odevy a obuv. Umiestnená je tu aj stála výstava dejín Bardejovských Kúpeľov a kúpeľníctva. Pre kúpeľných návštevníkov, ale i pre ostatných hostí sa usporadúvajú kultúrne podujatia spojené s vystúpeniami folklórnych súborov z rôznych regiónov Slovenska. Lákadlom sú tiež ukážky remeselníckej výroby, ako napríklad rezbárstvo, kováčstvo, hrnčiarstvo a pod.

Čičmany

V kotline Strážovských vrchov leží rázovitá dedinka Čičmany. Prvé písomné zmienky o obci pochádzajú z roku 1272. Obec je legendárna starobylou a originálnou architektúrou - maľovanými zrubovými drevenicami. Čičmany sú známe aj ľudovými krojmi a výšivkami s geometrickou ornamentami. Dolná časť obce bola v r. 1977 vyhlásená za pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry, a tým sa unikátne pamiatky zachránili pre dnešné doby. Domy v Čičmanoch pripomínajú svojou architektúrou perníkové domčeky, a to najmä vďaka ornamentálnej výzdobe vonkajších stien domov. Tieto objekty sú cenným dokladom technickej vyspelosti, majstrovskej zručnosti a estetického cítenia obyvateľov. Geometrická výzdoba je stará asi 200 rokov. Jednoduché ornamenty boli nanášané bielym vápnom, ktoré malo zároveň konzervačnú a ochrannú funkciu. Obec sa nachádza v Žilinskom kraji.

Martin - múzeum slovenskej dediny

V múzeu slovenskej dediny pri Martine sa nachádza najväčšia expozícia objektov ľudovej architektúry na Slovensku. V areáli múzea, cca 28 ha, je sústredených bezmála 100 exponátov tradičného ľudového staviteľstva zo severozápadného Slovenska. V priebehu letnej sezóny sa uskutočňujú programy národopisného leta, počas ktorých ľudoví umelci a remeselníci prezentujú slovenský folklór a tradičné ľudové výrobky.

Pribylina - múzeum liptovskej dediny

Múzeum liptovskej dediny v Pribyline je najmladším skanzenom na Slovensku. Vybudované bolo v súvislosti so zaplavením rozsiahlych území tradičného ľudového staviteľstva pri výstavbe vodného diela Liptovská Mara. Otvorené bolo v roku 1991. V dnešnej podobe je pre verejnosť sprístupnená len jedna časť, v ktorej väčšina objektov je zo zaplavenej oblasti.

Vlkolínec - rezervácia slovenskej ľudovej architektúry (UNESCO)

Vlkolínec je lokalizovaný neďaleko Ružomberka, na upätí Veľkej Fatry - vrchu Sidorovo. Obec Vlkolínec je najzachovalejšia rezervácia ľudovej architektúry na Slovensku. Čisto drevená obec bola najskôr pamiatkovou rezerváciou a roku 1993 bola zapísaná do zoznamu Svetového prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO. Prvá písomná zmienka je z roku 1376. Vlkolínec vznikol ako osada drevorubačov, alebo uhliarov a ako jediná obec na Slovensku dodnes nie je narušená novou výstavbou a nachádza sa na svojom pôvodnom mieste. Pôvodné stavby - drevenice a priľahlé hospodárske objekty /je ich spolu 45/ vytvárajú architektonickú jednotu a sú zachovalým obrazom tradičnej slovenskej, horskej obce. Vlkolínec sa nachádza pri hlavnej ceste Ružomberok - Banská Bystrica. Rezervácia slovenskej ľudovej architektúry VLKOLÍNEC, zapísaná v zozname svetového dedičstva /UNESCO/, ponúka svojou jedinečnosťou možnosť spoznať život a kultúru rázovitej slovenskej dedinky minulých storočí.

Vychylovka - Nová Bystrica - múzeum Kysuckej dediny

Múzeum Kysuckej dediny Vychylovka reprezentuje rozsiahlu expozíciu, ktorá približuje tradičný spôsob života a kultúry kysuckého obyvateľstva. Patrí medzi najrozsiahlejšie na Slovensku. V súčasnosti pozostáva z 34 objektov pôvodného staviteľstva a množstva ľudovoumeleckých úžitkových a dekoratívnych predmetov. Atrakciou je úzkokoľajná lesná železnica s úvraťovým systémom, ktorá kedysi spájala Kysuce s Oravou. Historická úvraťová železnica vo Vychylovke - Novej Bystrici je jedinou fungujúcou v Európe a jednou z mála vo svete. Vznikla v r. 1926 a pôvodne dosahovala dĺžku 110 km v členitom horskom teréne.

Hostia majú možnosť prezrieť si areál múzea aj pri vyhliadkovej jazde historickou železnicou. Trasa merajúca 3,6 km je zážitkom pre detských ako aj dospelých návštevníkov. Počas sezóny máj - október majú návštevníci možnosť zažiť atmosféru slovenskej dediny podfarbenú bohatým slovenským folklórom.

Zuberec - múzeum oravskej dediny.

Malebný skanzen sa rozkladá okolo brehov Studeného potoka, vsadený uprostred nádhernej scenérie vytvorenej masívmi pohoria západných Tatier. Múzeum predstavuje zoskupenie charakteristických ľudových stavieb z jednotlivých oravských regiónov na ploche cca 20 ha. Zastúpená je juhozápadná oblasť dolnej Oravy, stredná a horná Orava, severovýchodná tatransko-goralská oblasť a severozápadná beskydská oblasť.

Múzeum oravskej dediny pozostáva z piatich architektonických celkov :

- bohatšiu časť dolnej Oravy predstavuje dolnooravský rínok s honosnejšími stavbami umiestnenými na voľnejšom priestranstve
- domy a hospodárske stavby na Zamagurskej ulici predstavujú charakteristickú štruktúru pôvodnej oravskej dediny pozostávajúcu z bohatých a stredných roľníkov
- goralské lazy zastupujú najchudobnejšiu časť Oravy ležiacu na juhovýchodných svahoch Oravských Beskýd
- mlynica, ktorá sa nachádza pri potoku sústreďuje vodný mlyn, pílu a valchu na úpravu súkna so spoločným vodným náhonom
- nad celým areálom sa nachádza cintorín a neskorogotický drevený kostol sv. Alžbety zo Zábreže z 15. storočia
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.