referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Edmund
Štvrtok, 1. decembra 2022
Tridsaťročná vojna (maturita)
Dátum pridania: 26.01.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: maajo
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 752
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.3
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 5m 30s
Pomalé čítanie: 8m 15s
 
TRIDSAŤROČNÁ VOJNA
Európa v 2. polovici 17. storočia

V 16. a 17. storočí nastala v Európe zložitá hospodárska a politická situácia. Rozpory medzi európskymi štátmi viedli k tzv. 30- ročnej vojne, do ktorej sa zapojila celá Európa. Každý štát mal iné dôvody, ktoré ho vtiahli do vojnového konfliktu.
V podstate môžeme určiť 2 hlavné príčiny 30- ročnej vojny.

1. Hospodárske súperenie európskych štátov
Už v 16. stor. sa prejavil nerovnomerný hospodársky rozvoj západoeurópskej krajiny Francúzsko, Anglicko, Nizozemsko a rozvíjal sa nový systém kapitalistickej výroby. Výroba prevyšovala spotrebu a tieto vyspelé štáty potrebovali vyvážať. Preto hľadali nové trhy. Vzrastá záujem o kolónie. Sú totiž zdrojom bohatstva európskych štátov a odberateľom prevyšujúcej produkcie. Vyspelé európska štáty medzi sebou súperia. Cieľom je získať nové územia, kolónie a ovládnuť svetový obchod.

2. Náboženstvo – Reformácia – Protireformácia
V 16. stor. vystúpením Martina Luthera a vznikom protestantských cirkví sa narušila jednota katolíckej cirkvi. Katolícka cirkev a pápež stratili svoje niekdajšie pozície vo viacerých európskych štátoch /Anglicko, Nizozemsko, škandinávske štáty, Nemecko/. Habsburská dynastia, najmä predstaviteľ španielskych Habsburgov Filip II., sa rozhodol obnoviť stratené postavenie katolíckej cirkvi. Zároveň chceli vytvoriť univerzálnu katolícku monarchiu pod španielskym vedením. Hospodárske, politické, náboženské dôvody sa navzájom prelínali a vytvárali zložité vzťahy medzi štátmi, ktoré ich priviedli do 2 vojenských táborov stojacich proti sebe.

Katolícky tábor tvorili španielski a rakúski Habsburgovci, podporoval ich pápež ako predstaviteľ katolíckej cirkvi, nemecké katolícke kniežatá, ktoré vytvorili tzv. Ligu.

Protestantský tábor tvorilo Anglicko, Nizozemsko, Švédsko, Dánsko, nemecké protestantské kniežatá spojené v Únii, česká protestantská šľachta. Pripojilo sa aj Francúzsko, ktoré do tohto tábora priviedlo obavu pred silným habsburským Španielskom.

PRIEBEH 30 – ROČNEJ VOJNY  1618 - 1648

1. ČESKÁ VOJNA = 1618 – 1620

Prehrou vojnového konfliktu európskych štátov sa stala tzv. Česká vojna. V Čechách vypuklo stavovské povstanie proti vládnucim Habsburgovcom. Kráľ a cisár Ferdinand obmedzoval náboženské slobody českej protestantskej šľachty. Preto povstali české mestá a šľachta proti cisárovi. Povstanie sa začalo pražskou defenestráciou. Bola vytvorená rada 30 direktorov.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.