referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Milan
Nedeľa, 27. novembra 2022
O uhorsko-slovanských vzťahoch po rozpade Veľkej Moravy
Dátum pridania: 25.09.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: LordAkyn
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 174
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 6.7
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 11m 10s
Pomalé čítanie: 16m 45s
 
Na prahu vzniku Uhorska

Je nesporné, že k najužšiemu jadru veľkomoravského štátu patrila i podstatná časť Slovenska. Napriek tomu v priebehu 9. storočia pretrvali zreteľné rozdiely medzi pôvodným moravským a nitrianskym kniežatstvom, v čom sa odzrkadľuje odlišnosť predveľkomoravského vývoja a zrejme aj vedomie územnej a určitej etnickej odlišnosti.

Z tohto dôvodu napriek tendenciám k etnickej integrácii môžeme mocenské a kultúrne odlišnosti v 9. storočí vyjadriť aj známym podvojným označením pre obyvateľov Moravy a Slovenska: Moravania a Slovieni. Po rozpade Veľkej Moravy nastalo určité mocenské a kultúrne vákuum a začali prebiehať zmeny v etnickej skladbe osídlenia. V 10. storočí začína konštituovanie už pomerne stabilných stredovekých štátnych útvarov. Až v tomto období sa objavujú integrujúce označenia pre etnické spoločenstvá vypĺňajúce mapu Európy (napr. Česi, Poliaci, Maďari, no napr. i Francúzi a Nemci). Išlo často o integráciu príbuzných, no predsa odlišných spoločenstiev, pod jednou politickou a hospodárskou mocou, ale tiež o asimiláciu tzv. staršieho etnického substrátu. Takýto asimilačný proces, v rámci ktorého zanikli v etnickom amalgáme stredovekého uhorského štátu viaceré slovanské spoločenstvá, sa nedotkol citeľnejšie slovienskeho obyvateľstva v severnej časti Karpatskej kotliny. Medzi príčinami treba uviesť predovšetkým kompaktnosť osídlenia, jeho viacstoročnú predchádzajúcu kontinuitu, spoločenské usporiadanie a hospodársko-organizačný potenciál, ktorý v počiatkoch uhorského štátu bol dokonca jedným z opôr panovníka pri podrobení odbojných skupín staromaďarskej aristokracie.

V tomto období sa presadzoval etnicko-stmeľujúci, no súčasne aj "internacionálny" charakter stredovekých feudálnych štátov. Vznik uhorského a českého štátu takto prehĺbil prvky moravsko-slovienskej disparity z 9. storočia a vytvoril historické podmienky pre kryštalizáciu slovenského a moravského stredovekého etnického spoločenstva od 10. storočia.

Vzťahy slovanského a maďarského obyvateľstva na území dnešného Slovenska vo včasnom stredoveku patria medzi kľúčové problémy počiatkov slovenských národných dejín. Všetky politické a kultúrne aspekty týchto vzťahov môžu však vychádzať len z poznatkov o štruktúre osídlenia a jeho etnickej skladbe.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.