Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Upíri

Zmienky o upíroch sú nám známe od antického sveta. Zmieňovali sa o nich povesti aj báje. Dnes ich poznáme hlavne z hororových filmov a knižných publikácii. V dnešnom modernom svete sú záznamy o upíroch považované za výplody fantázie alebo nejaký zlý žart na strašenie malých detí. Ale čo keď je na tom čosi pravdy. Čo keď nie sme jediná rasa, ktorá obýva túto planétu. Čo keď sú tieto fakty podložené na skutočnostiach.

Upíri sú známi najmä typickými bielymi tesákmi, podobnými ako majú vlci. Ďalej je typický zlovestný a nepríjemný pohľad, hrvou podliate oči, páchnuci dych a snehovo biela pokožka. Takisto je spomínaná aj diabolská krása. Upíri sú totiž považovaní za bohov zlých mravov, neviazaného sexu a sadizmu. Za hlavné znaky ako spoznať uíra sa považuje aj to, keď sa dotyčný neodráža v zrkadle, nevrhá tieň, mimoriadne sa štíti svätých miest a krížov (najmä krucifixov), cesnaku a slnečné svetlo má naňho zhubný vplyv. Preto aj vstávajú zo svojich hrobov po západe slnka a naspäť si líhajú pred svitaním.

Povesti hovoria aj o tom, že vampír sa dokáže premeniť na vlka, netopiera alebo hmlu a vedia sa dostať aj cez najužšiu štrbinku.

Upírom sa stáva človek, ktorého upír uhryzol, alebo zjedol mäso z upírom napadnutého a vycicaného zvieraťa.

Ak by ste chceli upíra uväzniť v jeho rakve, stačilo by na jej veko položiť vetvičku divej ruže.

Zahubiť upíra je možné niekoľkými spôsobmi. Napríklad zastreliť ho striebornou guľkou. Najznámejším a najpoužívanejším spôsobom bolo aj vraziť mu do srdca drevenný kôl z osikového, dubového, javorového alebo lipového dreva. Ak to nepomohlo a upír stále škodil a pil krv, muselo prísť k drastickejším spôsobom. Museli byť upírovi odrezané uši a do úst napchatý cesnak, alebo mu zviazali ruky, vypichli oči a sťali mu hlavu, do ktorej potom napchali kamene, piesok alebo cesnak. Za najúčinnejší spôsob sa považuje aj upálenie upíra, jeho popol pokropený svätenou vodou a rozsypaný do tečúcej rieky.

Najznámejšie zmienky o upíroch z nášho okolia sú známe z Maďarska, Česka, Rumunska, ale aj z Rakúska či Nemecka. V Čelákovciach v Českej republike bolo nájdené upírie pohrebisko. Nasvedčujú tomu fakty, že sa v hroboch našli hlavy oddelné od tela, zviazané ruky, ale aj deviate vyčnievajúce zuby.

Asi najslávnejší upír - gróf Drakula, ktorý skutočne žil, býval v Rumunskej Transilvánii.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk