Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Ramzes II.

Ramesse II. (po latinsky Ramzes, po grécky Ramesés), známy ako Ramzes Veľký bol tretím faraónom 19. dynastie. Jeho vlastné, tzv. trónne meno bolo Usermaatre, čo Gréci neskôr skomolili na Ozymandias. Často je považovaný za najväčšieho a najmocnejšieho z vládcov starovekého Egypta.

Ramesse sa narodil okolo roku 1303 pred Kr. Presný deň jeho narodenia nie je známy, aj keď sa traduje, že to bol 22. február. Tento dátum nie je považovaný za hodnoverný, hoci ho uvádzajú ako deň Ramesseho narodenia mnohé oficiálne zdroje v Egypte. Vo veku 14 rokov ho jeho otec, Sethi I., ustanovil za princa-regenta. Predpokladá sa, že na trón nastúpil krátko po dosiahnutí 20 roku a vládol Egyptu od roku 1279 do roku 1213 pred Kr., celkovo 66 rokov a 2 mesiace podľa Manethóna (egyptský historik a kňaz). Podľa jedného prameňa sa dožil 99 rokov, ale je pravdepodobnejšie, že zomrel v svojom 90. alebo 91. roku. Ramesse bol druhým dieťaťom Sethiho I. a jeho kráľovnej Tuje. Jeho jediný známy súrodenec bola princezná Tia. Nájznámejšia z Ramesseových manželiek bola Nefertari. Počas jeho dlhej vlády sa honosili titulom Veľká kráľovská manželka. V roku 2004 Dodson a Hilton podotkli, že záznamy na pamätníkoch naznačujú že Ramesse II. mal okolo 110 detí, 48-50 synov a 40-53 dcér.

Ramesse II. bol pochovaný v Údolí kráľov na západnom brehu Téb, v hrobke, ale jeho múmia bola neskôr presťahovaná do spoločného hrobu v Deir el-Bahri, kde bola nájdená roku 1881. Roku 1885 bola umiestnená v Egyptskom múzeu v Káhire, kde zostáva do dnešného dňa. Na faraónovej múmii rozoznať zahnutý nos a silnú čeľusť. Jeho výška 1,7metra bola nadpriemerne vysoká na starovekého Egypťana. Roku 1974 si egyptológovia z múzea v Káhire všimli, že stav múmie sa rapídne zhoršuje. Rozhodli sa poslať Ramesseho letecky do Paríža na preskúmanie. Ramesseovi bol vydaný egyptský pas, v ktorom bolo ako zamestnanie uvedené „kráľ (zosnulý).“

V Paríži bola ako príčina poškodenia Ramesseho múmie stanovené napadnutie plesňou, proti ktorému sa podnikli opatrenia. Počas liečby vyšetrenia odhalili zranenia z bojov a staré zlomeniny, rovnako ako faraónovu artritídu a ochorenie obehového systému. V posledných desaťročiach života bol Ramesse II. v podstate zmrzačený artritídou a pohyboval sa zhrbený. Objavená bola pomerne rozsiahla diera vo faraónovej dolnej čeľusti, pričom „absces na jeho zuboch bol dostatočne vážny na to, aby spôsobil smrteľnú infekciu, hoci to nemožno tvrdiť s istotou. Mikroskopický pohľad na korienky Ramessových vlasov ukázal, že kráľ bol pôvodne ryšavý.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk