referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vladimír
Streda, 24. júla 2024
Charles Chaplin
Dátum pridania: 23.05.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Xtrim
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 860
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 2.5
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 4m 10s
Pomalé čítanie: 6m 15s
 
Charles Spencer Chaplin

Charles Spencer Chaplin sa narodil 16. aprila 1889 v Londýne. Jeho otec, Charles Spencer starší, a matka, Hannah Harriette Hillová, boli varietní umelci. Napriek atmosfére zábavného priemyslu, ktorá ovládala celý ich život, mali Charles a jeho nevlastný brat Sydney detstvo ako vystrihnuté z kníh Charlesa Dickensa - plné biedy, hladovania, chudobincov.

Charles bol veľmi utiahnuté dieťa. Neznášal spoločnost' ostatných detí a nevedel s nimi komunikovat'. Ako by sme povedali dnes: bol mamičkiným maznáčikom. Matka bola preňho zdrojom inšpirácie, od ktorej sa učil nielen hereckým technikám, ale aj životným postojom. Jeho otcovi, bohémskemu umelcovi, rodinný život nesvedčal. Preto zanedlho po Charlesovom narodení rodinu opustil. Charles prvýkrát vystúpil na dosky, ktoré znamenajú svet ako pat'ročný. Zastúpil matku, ktorá pri spievaní náhle stratila hlas. Jeho vystupénie bolo také zábavné, že mu ľudia hádzali na javisko drobné mince. Salvu smiechu vyvolalo, ked' Charles prestal spievať, pozbieral peniaze a potom pokračoval v speve, akoby sa nechumelilo. Aj napriek takýmto drobným úspechom však rodina nemala dost' peňazí na normálny život. Matka sa odsťahovala do londýnskeho chudobinca, Charles a Sydney museli odíst' do Hanwellskej školy pre siroty a chudobné deti. A neskôr ich postihol d'alší úder osudu. U ich matky sa prejavila duševná choroba a chlapcov sa ujal otec. Ten na tom nebol ovel'a lepšie. Bol t'azký alkoholik a dával sa vydržiavat' svojou milenkou. Alkoholizmus bol častou chorobou väčšiny umelcov a taktiež i príčinou smrti len 38-ročného Charlesa Spencera Chaplina staršieho. Od tejto chvíle sa obaja bratia museli živit' takmer sami. Vrátili sa síce k matke, tá však nebola schopná postarat' sa o nich.

Ked'že Charlie vedel jediné - rozosmievat' ľudí, rozhodol sa živit' sa tým. V sedemnástich sa pridal k revue Freda Karnoa, s ktorým cestoval po celej Amerike. V novembri 1913 podpísal kontrakt s Mackom Sennettom z firmy Keyston a odišiel do Hollywoodu. Jeho prvý film Making a Love mal premiéru vo februári 1914. V tom istom roku nakrútil d'alších 35 filmov. Jeho značkou sa stal tulák so štetkou fúzov, s pinčom a bambusovou paličkou, v príliš vol'ných nohaviciach a obrovských topankách. Ako sám neskôr povedal, k svojmu imidžu prišiel vlastne náhodou: ,,Nemal som poňatia, ako by mala moja postava vyzerať. Jednoducho som otvoril skriňu a navliekol na seba, čo som videl. A ked'že som sa nevedel rozhodnuť, či má byť tulák mladý, alebo starý, pridal som mu ešte fúzy, aby nebolo také ľahké určiť vek." Bol to obrovský úspech. Ľudia ho milovali. A on konečne zarábal vel'ké peniaze. V roku 1919 založil spolu s hercom Douglasom Fairbanksom, jeho manželkou herečkou Mary Pickfordovou a režisérom D. W. Griffithom spoločnost' United Artists. A ešte intenzívnejšie pokračoval v nakrúcaní grotesiek. Nemé filmy ako Kid, Zlatá horúčka, Svetlá vel'komesta neskôr vystriedali zvukové, tie však neboli o nič menej úspešné - ved' spomeňme napríklad Diktátora z roku 1940.

Okrem herectva mal však Charlie Chaplin vel'ký talent ešte na niečo - zvádzat' neplnoleté dievčiny. Jeho prvá manželka Mildred Harrisová mala len 16 rokov. On bol o 14 rokov starší. Aj jeho d'alšia žena Lita Greyova mala 16 rokov, on však už 35. Porodila mu dve deti, napriek tomu sa po dvoch rokoch rozviedli. S 19-ročnou Paulette Godardovou, ktorú si zobral ako 44-ročný, im manželstvo vydržalo iba 6 rokov. V júni roku 1943 sa oženil so svojou štvrtou a poslednou ženou. Osemnást'ročnej dcére dramatika Eugena O'Neilla - Oone - tridsaťšest'ročný vekový rozdiel neprekážal. Oona mu porodila osem detí a vydržala s ním až do jeho smrti. Napriek tomu, že si rodený Londýnčan vybudoval v Amerike obrovskú kariéru, táto krajina mu nikdy k srdcu neprirástla. Nikdy nezažiadal o občianstvo, čo sa mu v 50. rokoch vypomstilo. Mccarthizmus zasiahol kruto aj do jeho života - dostal sa na listinu podozrivých z protiamerickej činnosti. V roku 1952, ked' odcestoval do Británie na premiéru svojho najnovšieho filmu Limelight, ešte na lodi dostal správu, aby sa už do Ameriky nevracal, pretože ho tam nepustia. Hrdý Chaplin sa s celou rodinou presťahoval do Švajčiarska. Do Ameriky sa vrátil už iba raz. V roku 1972, ked' mu Akadémia udelila Oscara za celoživotné dielo. Bol dojatý, napriek tomu tu však už nechcel ostat'. Vrátil sa domov do Vevey, kde 25. decembra 1977 ako 88-ročný zomrel. Odišiel pokojne v spánku, obklopený rodinou. Ešte raz sa však jeho meno ocitio na prvých stránkach novín. V marci 1978 totiž niekto telo ukradol z rodinnej hrobky. Polícii sa ho podarilo nájst' až 18. mája toho istého roku.
 
Súvisiace linky
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.