referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Dobromila
Štvrtok, 28. októbra 2021
Bitka pri Termopylách
Dátum pridania: 05.12.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: johny5ka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 340
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 1m 40s
Pomalé čítanie: 2m 30s
 
Bitka pri Termopylách bola jedna z bitiek tretej výpravy Peržanov proti Grékom počas Grécko-perzských vojen, ktorá sa odohrala 11. augusta roku 480 pred Kr..

Proti perzskému útoku sa Gréci zjednotili, hoci niektoré grécke mestá stáli na strane Peržanov. Gréci sa chceli pôvodne brániť v Thessálii v severnom Grécku, ale napokon sa stiahli k priesmyku v Thermopylách. Athénske loďstvo sa rozmiestnilo pri myse Artemision na severe ostrova Euboia. Sparťania poslali do boja len tristo vojakov, ktorým velil kráľ Leonidás, s nimi tam ostali bojovníci z Thespií a Théb. Ostatné grécko vojsko sa stiahlo až na Korintskú šiju.

Peržania nemohli naplno rozvinúť svoju vojenskú silu, pretože pri Thermopylách (gr. „Teplé brány“) bola úzka cesta, z jednej strany lemovaná nepriechodnými horami, z druhej strany boli močiare a more. Sparťania sa hrdinne bránili a odolávali dovtedy, kým Grék Efialtés neprezradil Peržanom tajný chodník cez hory, ktorým sa dostali za chrbát Sparťanov. V nasledujúcom boji všetci Sparťania zahynuli. Na pamiatku hrdinského odporu,padlým Sparťanom postavili pomník s veršami:

Stoj pútniku a zvestuj Lakedaimonským,
že my tu ležíme jak zákony kázali nám.

V novoveku sa obyvatelia miest Thespie a Théb cítili zabudnutí, hoci rovnako statočne bojovali proti Peržanom, preto bol v Thermopylách postavený pomník aj padlým z týchto miest.

Zároveň pri Artemisiu prebiehala celé dva dni námorná bitka so striedavými úspechmi. Po porážke Sparťanov v Thermopylách sa grécke loďstvo stiahlo k ostrovu Salamína.

Peržanom sa otvorila cesta do stredného Grécka. Obyvatelia Atén sa vysťahovali na ostrov Salamína a Aigína. Nepriateľské vojsko vtrhlo do Atiky, vyplienilo a spustošilo Atény, znesvätilo aténske chrámy.
 
Podobné referáty
Bitka pri Termopylách GYM 2.9609 633 slov
Bitka pri Termopylách SOŠ 2.9520 380 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.