referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Rudolf
Streda, 17. apríla 2024
Priemyselná revolúcia
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: mishinko
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 362
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.4
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 2m 20s
Pomalé čítanie: 3m 30s
 
Svet, v ktorom dnes žijem, s továrňami a obrovskými mestami, sa zrodil pred menej ako 300 rokmi vo Veľkej Británii a neskôr sa rozšíril do ostatnej Európy a do Spojených štátov. Veľké zmeny, ktoré navždy pozmenili život ľudí a metódy práce, možno datovať asi od roku 1760. Dnes sú známe ako priemyselná revolúcia. Na rýchlejšiu výrobu plátna a iných výrobkov ľudia vynašli vodou a neskôr parou poháňané stroje. Na obsluhu týchto veľkých strojov bolo treba veľa robotníkov, a tak sa chudobní z vidieka začali húfne sťahovať do nových priemyselných miest, do blízkosti tovární. V mestách sa našlo viac práce a boli aj vyššie mzdy, ale aj tak tam bol život biedny. Zákon o továrňach z roku 1833 síce zakazoval detskú prácu, no v Británii neexistovali zákony, ktoré by určovali maximálnu dĺžku pracovného času alebo prikazovali používať bezpečné stroje.
Nové mestá - priemyselné mestá sa budovali rýchlo a lacno. Mnoho rodín sa tiesnilo v neveľkých domoch a z vodovodu často tiekla špinavá voda. Rýchlo sa šírili choroby a veľa ľudí zomieralo v mladom veku.
Nové technológie - výroba strojov si vyžadovala pevnejší kov, preto ľudia vynašli liatinu a neskôr oceľ. Para na pohon nových strojov sa získavala spaľovaním uhlia. Banské štôlne prenikali čoraz hlbšie pod zem. Prvým výrobkom kompletne vyrobeným na stroji bola bavlna. Nové výrobky sa zhotovovali vo veľkom množstve, preto boli lacnejšie.
Pradiarne - prvé továrne poháňané vodnou energiou boli pradiarne bavlny. Vyrábalo sa v nich plátno. Inak to však boli hlučné a nebezpečné miesta. Ich majitelia zamestnávali veľa žien a detí, pretože im mohli platiť nižšie mzdy ako mužom.
Družstvá a zväzy - pracujúci ľud bojoval za zlepšenie pracovných podmienok. Niektorí robotníci sa založili pracovné zväzy, aby pomocou nich získali kratší pracovný čas. Iní zas otvorili družstevné obchody, aby mohli kupovať neškodné potraviny za primerané ceny. Tieto obchody sa neskôr stali základom družstevného hnutia.

1708 - Abraham Darby prišiel na tavenie železa pri použití koksu namiesto dreveného uhlia
1712 - Thomas Newcomen zostrojil jednoduchý parný stroj
1760 - začiatok priemyselnej revolúcie vo Veľkej Británii
1800 - Alessandro Volta zistil, že sa dá nepretržite vyrábať elektrický prúd - vznik batérie
1825 - prvá verejná železničná trať zo Stocktonu do Darlingtonu (Anglicko)
1827 - Benoit Foureyron vynašiel vodnú turbínu
1879 - Thomas Edison vynašiel žiarovku
1884 - Charles Parsons zostrojil parnú turbínu, ktorá nahradila parný stroj.
 
Podobné referáty
Priemyselná revolúcia SOŠ 2.9606 741 slov
Priemyselná revolúcia SOŠ 2.9673 287 slov
Priemyselná revolúcia 2.9904 363 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.