referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Gertrúda
Nedeľa, 19. mája 2024
Slovenské národné povstanie (SNP) - nástup revolúcie
Dátum pridania: 02.03.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Bengsoana
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 3 476
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 14.2
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 23m 40s
Pomalé čítanie: 35m 30s
 
POVSTANIE VZPLANULO – NÁSTUP REVOLÚCIE


Vznik povstania večer 29. augusta 1944 bol odpoveďou vlasteneckých protifašistických síl Slovenska na pokus nacistov vojensky okupovať Slovensko so súhlasom predstaviteľov slovenskej vlády. Nacisti boli presvedčení, že ich vojenské akcie na Slovensku budú mať charakter policajnej trestnej výpravy proti partizánom. Nazdávali sa, že prebehnú bleskovo, že nenarazia na väčší odpor a partizáni, ktorí podľa nich predstavovali hlavné nebezpečenstvo, budú rýchlo zlikvidovaní. Tým väčšie bolo ich prekvapenie, keď ich vojenská výprava narazila na spoločný odpor vojakov i partizánov a zmenila sa na dvojmesačnú frontovú povstaleckú vojnu. Nemecké vojenské jednotky nastupovali už s bojovou technikou na Slovensko, keď 29. augusta 1944 o 19. hodine minister národnej obrany bratislavskej vlády generál Ferdinand Čatloš predniesol do bratislavského rozhlasu prejav o ich príchode a nasadení proti partizánom. Žiadal slovenskú armádu a obyvateľstvo, aby nemecké jednotky podporovali. Vyzýval „každého statočného Slováka“, aby privítal nemecké vojská „ako našich spojencov“, a vystríhal pred partizánmi.
Vojenské ústredie v Banskej Bystrici reagovalo ihneď na tento prejav a o 20. hodine vydalo posádkam na Slovensku heslo, aby zaujali obranné postavenie. Pravda, nezostalo len pri zaujatí obranného postavenia, ale ešte v ten istý večer sa začali prvé boje s okupantmi. Viedli ich vojaci žilinskej posádky v priestore Žiliny, ktorým prišli zakrátko na pomoc ako posila tankové jednotky z Martina. Povstaleckí vojaci však Žilinu dlho neudržali, a keď ju 31. augusta 1944 obsadili Nemci, ustúpili na nové pozície k Strečnu.
Slovenské národné povstanie sa začalo. Muselo sa začať podľa núdzového, nevýhodnejšieho variantu: postaviť sa na odpor bez ohľadu na stupeň pripravenosti odbojových síl vtedy, keď sa nepriateľ pokúsi obsadiť Slovensko. A tak hoci 29. augusta 1944 ešte neboli dokončené všetky vojenské prípravy a štáb politických a vojenských pripravovateľov povstania ešte nevedel, aké sú výsledky rokovania delegácie Slovenskej národnej rady v Moskve, vyhlásenie povstania sa už nedalo odkladať. Iná alternatíva ako bezprostredné vyhlásenie povstania by bola umožnila iba rýchlu nacistickú okupáciu Slovenska. Za takých zložitejších okolností začínať povstanie by bolo bývalo potom omnoho ťažšie, ak už nie celkom nemožné.
Partizáni a revolučné národné výbory, ktorí verejne vystúpili na niektorých miestach už pred 29.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.