referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Eliška
Piatok, 7. októbra 2022
Henrich VIII. a vznik anglikánskej cirkvi
Dátum pridania: 04.03.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Radek
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 777
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 6.8
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 11m 20s
Pomalé čítanie: 17m 0s
 
HENRICH VIII. (1491 - 1547)


Na trón zasadol ako 18 ročný (1509 - 1547), lebo jeho starší brat Arthur v roku 1502 zomrel. Na nátlak radcov, ktorí boli zároveň aj vykonávateľmi otcovej závete, si zobral za ženu Katarínu Aragónsku (1485 - 1536), vdovu po zosnulom bratovi. Jeho otec Henrich VII. počas svojej vlády stabilizoval kráľovskú moc v Anglicku a nový panovník si zaumienil, že túto moc zväčší. Jeho politika bola pevná, sám ju riadil a ministri a hodnostári mohli konať podľa svojej vôle len obmedzene a aj to len vtedy, keď bol kráľ veľmi zaneprázdnený.
Henrich VIII. spočiatku vystupoval ako horlivý prívrženec rímskej cirkvi. Mal výborné teologické vedomosti. Roku 1521 vydal polemiku Obrana siedmich sviatostí, ktorou útočil na Martina Luthera. Roku 1539 v tzv. Šiestich článkoch (artikulách) bola určená smrť každému, kto by bol proti transsubstanciácii a iným cirkevným dogmám. Za to mu pápež udelil titul obranca viery (defensor fidei). Okrem toho spolu s Thomasom Moreom vystúpil proti Tyndalovmu anglickému prekladu biblie, čo bolo ďalším znakom toho, že Henrich "poslúcha" (v tom čase bolo zakázané čítať Bibliu v anglickom jazyku z obavy, že by došlo
k vytváraniu si vlastných názorov a zanevieraniu na cirkev). Prvím ministrom Henricha VIII. sa stal spupný kardinál Wolsey (1475?-1530), ktorý bol v roku 1515 menovaný za lorda kancelára
a predsedu kráľovskej rady, čím dochádza k situácii, že anglickú kraľovskú politiku vedie kardinál. Neskôr spolu s Henrichom VIII. dotlačili pápeža k tomu, aby mu udelil doživotnú hodnosť legáta - stal sa najvyššou cirkevnou autoritou Anglicka.

Humanizmus
Anglický humanisti vychádzali z európskej reformácie. Najväčší
z nich bol Erasmus Rotterdamský (1467 - 1536). Dôveroval ľudskej racionalite. Odmietol scholastiku, zaujímal sa o grécky Nový zákon. Podobne ako on aj John Colet, duchovný vodca Thomasa Morea, sa snažil o renesanciu gréckej učenosti. Kládol dôraz na jednotu náboženského učenia, doslovný prístup k Písmu, ohľad na historické súvislosti a vieru v Krista Spasiteľa. Pápežstvo napadli ešte pred Martinom Lutherom. Thomas More sa preslávil dielom Utópia (1516), ktorým sa vysmieva mravne klesnutým kresťanom.
Humanizmus Erasma a Coleta bol čo do rozsahu prívržencov prekonaný luteránstvom, z ktorého čerpal napríklad aj Thomas Cranmer.

Rozvod s manželkou, aj s Rímom
Katarína mu porodila päť detí, no iba jedno ostalo na žive. Bola to princezná Mária.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.