Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Mačka domáca

Spokojnosť, uvoľnenie: pradenie, vrnenie, uvoľnená poloha, olizovanie sa.
Záujem, zvedavosť: vztýčené uši, otvorený, zvedavý pohľad, vetrenie.
Obranný postoj: uši stiahnuté dozadu, chvost je pri tele, odvrátený pohľad, zdvihnutá labka pre prípad útoku, mačka vydáva vrešťavý zvuk na odstrašenie nepriateľa

Po svojich predkoch zdedila vynikajúci zrak a sluch, k lovu dokonale prispôsobené telo. Ešte prednedávnom bola mačka neodmysliteľnou súčasťou každého vidieckeho domu. S rozvojom civilizácie je ale tohto vidieckeho prostredia čoraz menej a mačka stráca svoje postavenie úžitkového domáceho zvieraťa. V mestách sa pre svoju reprodukčnú schopnosť a pre potenciálne nebezpečenstvo prenosu toxoplazmózy a rozličných parazitov stáva nevítaným problémom. Na druhej strane je vďaka relatívne nenáročnej starostlivosti a schopnosti dodať príbytku teplo domova čoraz obľúbenejším domácim zvieraťom.

Spolužitie mačky s človekom trvá minimálne 4500 rokov. Počas tohto obdobia mali mačky rôzne postavenie - boli zbožňované, ale aj prenasledované a zatracované. Dnes v zažívajú v mnohých kútoch sveta svoju renesanciu aj vďaka časovej nenáročnosti pri ich chove.

Mačkovité šelmy patria medzi cicavce. Prvé mačkovité zvieratá sa objavili v eocéne pred asi 40 miliónmi rokov. Na rozdiel od ostatných druhov sa mačkovité druhy vyvíjali rýchlo a už v ďalšom období, v oligocéne, sa podobali dnešným mačkám.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk