referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Oldrich
Štvrtok, 3. decembra 2020
Bitka pri Termopylách
Dátum pridania: 27.03.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: 3d3a3v3i3d
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 380
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.3
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 2m 10s
Pomalé čítanie: 3m 15s
 

Bitka pri Termopylach sa odohrala roku 480 p.n.l. ako jedna z bitiek v grécko-perzskej vojne.

Perzska armáda:
Povery o perzskej armade boli rozsirene v celom Grecku. Hovorilo sa v nich hlavne o velkosti Perzskeho imperia a obrovskej armade. Okrem ineho sa hovorilo : -ked perzska armada pochoduje zem sa trasie
-ked perzska armada zacne pit vodu z rieky tak rieka vyschne
-ked vsetci perzsky lukostrelci vystrelia naraz ich sipy zatienia slnko
Perzske vojsko viedol král Xerxes II. Podla historikov tvorilo perzske vojsko 250 000 muzov aj ked to nie je celkom iste.

Sparta:
Sparta mala najlepsie vycvicenych pesiakov v celom starovekom Grecku. Na cele Sparty boli dvaja krali ktory sa delili o moc. Ich radcovia sa volali efori alebo rada starsich. Spartska vychova mladych chlapcov sa zacinala v siedmom roku zivota a volala sa agóge. V siedmych rokoch odobrali matke chlapca a pripojili k skupine dalsich chlapcov. Ich ulohou bolo doslova naucit sa prezit za najtazscih podmienok. Vycvik sa koncil priblizne v sedemnastom roku zivota chlapca. Ak sa toho dozil, cakala ho posledna skuska v chrame zasvetenemu bohyni Artemis. Chlapcovi zviazali oci a nasledne musel prejst cez cely chram, pricom ho ostatny chlapci slahali prutmi po chrbte. Ak tuto skusku zlozili, stali sa pravymi obcanmi mesta Sparta. Aj dievcata sa museli udrziavat v perfektnej kondicii ,aby mohli rodit silne a zdrave deti.

Bitka:
Perzsky kral Xerxes chcel zautocit na Grecko zo severu, preto sa armady greckych mestskych statov vydali na predpokladane miesta utoku. Sparta vyslala iba jednotku 300 muzov s kralom Leonidasom. K utoku doslo pri horskom priesmyku Termopyly(preklad "Horúce brány"), kde sa v tom case zdrziavalo 7000 vojakov zo Sparty, Téb a Thesálie. Spartsky kral po niekolkych dnoch bojov poslal obcanov Téb a Thesálie aby sa pripojili ku dalsím gréckym vojskám a sám ostal bránit Termopyly s jednou falangou o pocte 300 spartanov. Vyuzili uzky priesmyk vo svoj prospech a tri dni sa dokázali úspesne bránit. Po troch dnoch grécky zradca Éphialtes ukázal perzanom tajnu cestu cez hory. Tak perzania obklucili spartsku jednotku. Nasledujuci útok neprezil ani jeden spartan.Táto bitka bola poslednou vítaznou bitkou nad grékmi. Tento cin spartanov sa povazuje za najhrdinskejsi cin sebeobetovania pre blaho inych v histórii ludstva.

 
Podobné referáty
Bitka pri Termopylách GYM 2.9709 340 slov
Bitka pri Termopylách GYM 2.9609 633 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.