referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Marcel
Sobota, 20. apríla 2024
Vikingská mytológia
Dátum pridania: 26.03.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Mikesesak
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 692
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 2
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 3m 20s
Pomalé čítanie: 5m 0s
 
Podľa Vikingov na počiatku sveta boli severské ľady. Tie však zapríčinili aj jeho zánik: ľadoví obri zviedli posledný súboj s bohmi – ragnarok a nastal koniec sveta.

Na samom začiatku bola len ľadová priepasť. Jedného dňa sa z roztopeného ľadu zrodil obor Ymir a krava Audhumla. V spánku sa Ymir spotil a tak vznikli ďalší obri. Audhumla oblizovala ľad a z neho povstal boh Buri. Ten splodil Bora, ktorý dal život trom synom. Volali sa Odin, Vili a Ve. Zabili Ymira aj ostatných obrov. Odin zabil svojho odca Bora aj svojich bratov Viliho a Veho. Z Ymiriho tela vytvoril more, zem, oblohu a vrchy.

Vikingovia obývali nehostinné končiny na severe Európy, kde je drsné podnebie. Ich božstvá boli úzko späté s prírodou a s bojom. Vikingovia verili v bojovných bohov. Mnohí bohovia predstavovali plodnosť a úrodnost. Vikingov na svete žili aj strašní obri, jazerá a lesy obývali škriatkovia – elfovia, hady a vlci. Spomínajú sa v zbierke severských mýtov a povesti zvanej Edda. Tak ako Gréci, aj Vikingovia pokladali odvahu za najväčšiu cnosť. Králi a hrdinovia, ktorí zahynuli v bitkách, sa dostali do Odinovej ríše, kde hodovali a krátili si čas bojom.

Severská mytológia rozoznáva dva hlavné rody bohov: Ásov a Vanov. Vanovia boli pôvodne bohovia nižšieho radu, ktorí sa postupne vypracovali až na úroveň Ásov. Ásovia a Vanovia spočiatku vystupujú ako súperi, až po bratovražedné boje, ale uzatvárajú mier a nakoniec si vymieňajú rukojemníkov. Vanovia sú označovaní ako bohovia plodnosti a hojnosti. Najväčšími nepriateľmi bohov sú obri – tiež nazývaní trollovia alebo hrímtursovia. Kvôli ním si bohovia postavili pevnosť Asgárd. Nie všetci sú však nepriateľskí.

Odin- patrón bojovníkov, mudrcov, nazývaný tiež „Praotcom“. Je jednooký, pretože jedno oko vymenil za múdrosť zo „Studnice múdrosti“. V Asgarde sedí na tróne (hlidskjáf), odkiaľ má prehľad o všetkom, čo sa deje. Je do prevádzaný dvomi vlkmi a dvomi havranmi- rozprávajú mu za súmraku o tom, čo videli.

Slejpnír- boh víťazstva a poznania

Njord- bol bohom moreplavby, rybolovu a bohatstva.

Thor- Boh vojakov, obranca Asgárdu a najsilnejší Ás. Je vlastníkom troch kúzelných vecí: kladivo, opasok sily a železné rukavice.

Baldr- je dobrotivý a krásny boh. Je najmúdrejší a najmilosrdnejší z Vanov.

Týr- je statočný, odvážny, chýba mu však jedna ruka, ktorú mu odhryzol vlk Fenrir.

Braggim- múdrosť a výrečnosť, básnické nadanie sa prisudzuje práve jemu. Jeho žena Idunn prechováva jablká večnej mladosti.

Heimdall- je opisovaný ako biely Ás. Jeho hlavnou úlohou je strážiť most Bifrost vedúci k Asgardu.

Hodr- slepý boh

Vídar- mlčanlivý boh

Váli- statočný bojovník a strelec

Ull- boh športu výborný lyžiar

Frejy- úrody a plodnosti

Forseti- boh- sudca

Loki- Zvláštny člen vikingskej mytológie, občas zaraďovaná medzi Ásov. Je to napoly Boh a napoly démon, občas považovaný za prvotný predobraz kresťanského diabla. Často privádza bohov do zložitých situácií, ale nakoniec ich z toho nejakým spôsobom vytiahne. S obricami (obrými ženami) je sploditeľom množstva potvor, ktoré bohom znepríjemňujú život.


Popri mužoch – Ásoch existujú aj ženy – Ásynje, ktoré však v severskej mytológii nehrajú veľkú úlohu.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.