referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Etela
Štvrtok, 22. februára 2024
Druhá svetová vojna v Afrike
Dátum pridania: 31.03.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: CortesII
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 240
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 3.8
Priemerná známka: 3.02 Rýchle čítanie: 6m 20s
Pomalé čítanie: 9m 30s
 
Druhá svetová vojna v Afrike prebiehala v severnej a východnej Afrike od 13. septembra 1940 do 13. mája 1943. Boje zahájili talianske vojská útokom na britské územia v Afrike. Po ťažkých porážkach talianskych vojsk boli do Afriky vyslané nemecké jednotky (Afrikacorps) pod velením Erwina Rommela. Po bojoch, ktoré sa odohrávali od Tuniska po Egypt, boli taliansko-nemecké jednotky v druhej bitke pri El Alamejne porazené a zahnané späť do Tuniska. Nemci a Taliani sa nedokázali skonsolidovať, dochádzali im zásoby a došlo aj k vylodeniu amerických síl. Spojenecké námorníctvo a letectvo obmedzovali možnosti zásobovania, a tým získali rozhodujúcu prevahu. Hitler však odmietol uznať porážku svojich vojsk v Afrike a posielal ďalšie a ďalšie jednotky. Väčšina zomrela pri presuhoch a zvyšok bol zabitý v bojoch. Zvyšok vojsk nakoniec kapituloval.

Od 6. augusta 1940 do 14. februára 1941

Po vstupe Talianska do druhej svetovej vojny, sa vojna preniesla do Afriky. Dňa 6. augusta talianske vojská vpadli do Britského Somálska, ktoré 19. augusta 1940 obsadili. Zároveň dňa 12. septumbra 1940 zaútočili na Egypt s cieľom obsadiť Suezský prieplav a udrieť na Irak. Veliteľom talianskych síl bol Rodolfo Graziani. Briti na túto situáciu boli nútení zareagovať, a preto pod velením generála Wavella zahájili rozsiahly protiútok. Podarilo sa im dobyť Sídí el-Barrán (10. decembra 1940), Sollumm (17 .decembra 1940), Tobrúk (21.januára 1941) a 8. februára 1941 došlo k dobytiu El Agheila.

Po tomto protiútoku museli Taliani priznať, že nie sú schopní viesť v Afrike vojnu, a preto požiadali Nemecko o pomoc. Nemci do Afriky vyslali expedičný zbor pod velením generála Erwina Rommella. Graziani musel rezignovať na svoju funkciu a na jeho miesto nastúpil Italo Gariboldi. Talianske námorníctvo podporované nemeckým letectvom a ponorkami ovládalo pre boje kľúčovú oblasť Stredozemného mora, a preto vojská Osi mali menšie problémy so zásobovaním ako spojenecké vojská. Nemecku a jeho spojencom sa však nepodarilo dosiahnuť Španielsko k obsadeniu Gibraltára.

Etiópia (Habeš)

Mimo hlavné africké boje Briti zaútočili na Somálsko a Eritreu, ktoré rýchlo obsadili.Dňa 5. apríla vstúpili britské vojská do Addis Abedy (hlavného mesta Etiópie). Hlavná časť talianskej armády kapitulovala 18. mája, čím Etiópia znovu získala samostatnosť.

Od 14. februára 1941 do 30. júna 1941

Dňa 6. februára vydal Adolf Hitler príkaz k zasiahnutiu nemeckých vojsk v severnej Afrike (akcia Sonnenblum). Ich veliteľom menoval E. Rommella, ktorý priletel 12. februára do Lýbye. Dňa 14. februára sa začali nemecké jednotky vyloďovať v Tripolise. Dňa 31. marca 1941 zahájili taliansko-nemecké vojská ďalšiu ofenzívu. Dňa 4. apríla boli britské vojská nútené ustúpiť a nemecko-talianske vojsko sa priblížilo k Egyptu. Briti sa pokúsili preniknúť ku Tobrúku, ktorý bránilo austrálske vojsko pod velením generála Leslieho Morsheada. Táto operácia sa nazvala Battleaxe – začala 15. júna a skončila neúspešne. Nemecké vojsko sa potom zastavilo na hraniciach s Egyptom, pretože Nemecko sa chystalo na operáciu Barbarossa (napadnutie ZSSR) a nebolo schopné podporiť Rommella. Na základe úspechov Nemecka bol odvolaný generál Wavell a na jeho miesto bol 30. júna menovaný generál Claude Auchinleck.

Od 30. júna 1941 do 19. októbra 1942

Nemci v tejto dobe požadovali, aby talianske vojská aktívnejšie zasiahli do bojov. Tí však odmietli, pretože, ako tvrdili, neboli pripravení na boj. Winston Churcill sa snažil o čo najrýchlejší prechod do protiofenzívy, ale generál Claude Auchinleck presadil podržanie útoku za účelom preskupenia britských vojsk.
Dňa 10. decembra sa Britom podarilo dostať Tobruk z obkľúčenia a následne obsadili Bengház. Rommellov ústup sa zastavil pri El Agheil. Tu znovu zformoval svoju armádu a naspäť dobyl Bengház. Dňa 7. februára sa zastavil v El Ghazal. Britské vojská už prestali útočiť. Dôvodom bola ťažká situácia v zásobovaní.

Dňa 26. mája zahájil Rommell ďalšiu ofenzívu, prerazil britské obranné postavenie v El Ghazal a 10. júna dobyl Bir Hacheim, 13. júna rozdrvil ich tankovú armádu a 21. júna dobyl Tobruk. Britské vojská začali ustupovať. Nedostatok paliva a munície ho donútil zastaviť na britskej línii v El Alemaine. Tu sa pokúsil preraziť britskú obranu, ale neuspel a jeho vojská sa od 2. do 27. júla museli brániť britským útokom. Rommell neuspel ani v ďalšej bitke-bitke pri Alam Halfy (30. august – 2. september).
Kvôli neúspechom bol 18. septembra odvolaný Claude Auchinleck, ktorého nahradil generál Alexander. Novým veliteľom v Afrike sa stal Bernard Montgomery.

14. septembra neuspela operácia Agreement (Briti chceli zničiť letecké zariadenia v Tobruku). Dňa 22. septembra Američania začali operáciu Torch (vylodenie v Afrike).

Od 19. októbra 1942

Dňa 19. októbra zahájili britské vojská ofenzívu (druhá bitka pri El Alemaine), kde 23. októbra porazili Rommella. Ten bol nútený ustúpiť až do Tuniska. Situácia nemecko-talianskych vojsk po vylodení Američanov veľmi ťažká. Jednotky Vichystického Francúzka sa pridali na nemeckú, ale aj na spojeneckú stranu (pod velením admirála Darlana).

Briti a Američania pokračovali v nápore na Rommella a donútili ho ustupovať, keď ho porazili v bitke pri Búajrat al-Husúne. Začali sa aj ofenzívy v Lýbyi a nakoniec došlo aj k dobytiu Tripolisu. Dňa 25. februára zahájil Rommell útok, ale kvôli nezhodám s Adolfom Hitlerom bol poslaný na mesačnú dovolenku. Na jeho miesto bol dosadený Hans-Jürgen Arnim. Dňa 27. marca dobyli spojenci Marethonovu líniu, boje sa preniesli do Tuniska. Po útoku v Tunisku kapitulovali posledné taliansko-nemecké jednotky (13. mája 1943).

Najslávnejšími veliteľmi v afrických bitkách sa stali generál Erwin Rommell, generál George Patton, generál Eisenhower a Bernard Montgomery.

George Patton:

Narodil sa 11. novembra v Lake Vineyard. Bol skvelým športovcom a vyštudoval na akadémii West Point. Slúžil v pevnostiach na mexických hraniciach. V druhej svetovej vojne bol poslaný do Afriky. Pomáhal pri operácii Torch, mal zásluhu pri dobýjaní Cassablanky. Medzi prvými sa vylodil na Sicílii a dostal sa aj do Československa. Zahynul pri automobilovej nehode v roku 1945 (21. decembra).

Bernard Montgomery:

Narodený v roku 1887.Ako 17-ročný vstúpil do vojenskej akadémie v Sandhurste. Vybojoval mnoho bitiek v Afrike a viedol obranu vo Veľkej Británii. Práve jemu sa pripisuje víťazstvo nad Rommellom pri El Alemaine. Zomrel 25. marca 1976 a je pochovaný v malej obci menom Binsred v Anglicku.

Dwight Eisenhower:

Narodil sa 14. októbra 1890 v texaskom Denisone. Ako George Patton aj on študoval na West Pointe. Veľa času prežil ako člen štábu v Amerike aj Európe. Bol veliteľom amerických vojsk v Európe. Zomrel vo Washingtone vo veku 79 rokov.

Erwin Rommell:

Narodený 15. novembra 1891 v Heidenheime v Nemecku. Osvedčil sa už v prvej svetovej vojne, kde získal mnoho vyznamenaní. Bol vyslaný Hitlerom do Afriky, kde bojoval ako veliteľ nemeckého Afrikacorpsu. Prehral dôležitú bitku pri El Alemaine. V roku 1944 spáchal samovraždu.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.