referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Marcel
Sobota, 20. apríla 2024
Červený Kameň
Dátum pridania: 31.03.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Lukasino8
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 418
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.2
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 2m 0s
Pomalé čítanie: 3m 0s
 

Hrad Červený Kameň sa nachádza v Malých Karpatoch. Stojí pri obcia Častá, v okrese Pezinok. Vidieť ho už diaľky. Bol postavený v roku 1240 a je to jeden z unikátov staviteľstva v strednej Európe. V jeho priestoroch je múzeum, ktoré dokumentuje život šlachty a ich bývanie. Založila ho kráľovná Konštancia, dcéra uhorského kráĺa Bélu III. Do dnes sa zachovala studňa a niekoľko sochárskych diel, ktoré tvorili súčasť architektúry. Na hrade je umiestnená pobočka Slovenského národného múzea zameraná na stredoveké bývanie.

Svoje zbieranie zameriava hlavne historický nábytok, bytové doplnky a historické zbrane. Jeho zbierka je najcennejšia a najzachovalejšia na Slovensku. Verejnosti bol hrad zprístupnený až v roku 1997. Jeho názov je podľa sfarbenia terénu alebo podľa farby stavebného materiálu.

Na hrade sú asi najznámejšie jeho pivnice, ktoré sú jedny z najväčších v strednej Európe. Pre svoju veľkosť predstavujú celok nesmiernej hodnoty. Pôvodne slúžili ako sklady tovaru. Sú rozdelené na dva trakty, vonkajší a vnútorný. Vonkajší je umiestnený priamo pod palácom má dve poschodia. Bola v ňom aj pekáreň. Do horného sa dá dostať priamo s paláca. Väčšinu druhého poschodia zaberá obrovská pivničná hala dlhá asi 70m. Dala sa podľa potreby rozdeliť na dve poschodia. Vnútorný trakt sa skladá len z jedného poschodia. Je spojený so samostatnou pivničnou miestnosťou, v ktorej je hradná studňa. V minulosti bola hlboká 150m, dnes má však len 82m.

V expozící zbraní je naozaj pestrá sada zbraní od 15. až po 19 storočie. Nachádzajú sa v nej brnenia, sečné zbrane ale aj strelné zbrane ako delá, pušky a pištole. Medzi zbrane patria napríklad halapartne, meče, sekery, dýky, bojové vidlice, mažiare, šable, kuše a luky.

Je to mohutný a veľmi zachovaný hrad, ktorý aj niekoľko krát vyhorel. Pôvodne bol kráľovským hradom. Raz bol aj dostavovaný. Fuggerovci dali okolo neho vybudovať novú pevnosť so štyrmi nárožnými baštami. Do hlavnej brány viedol drevený padací most, stál na vysokých kamenných pilieroch  pod ktorým bola hlboká priekop a ktorá chránila citadelu. Do dnes sa zachovala studňa a niekoľko sochárskych diel, ktoré tvorili súčasť architektúry.

 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.