referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Kvetoslava
Nedeľa, 24. októbra 2021
Mayská civilizácia
Dátum pridania: 07.04.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: miggy
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 358
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.1
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 1m 50s
Pomalé čítanie: 2m 45s
 
Dejiny Mayov sa delia na tri obdobia: Predklasické obdobie: bolo v rokoch 650 až 250 rokov pred našim letopočtom. Vtedy sa Mayská civilizácia sa zrodila na pobreží Tichého Oceána a na Guatemalskej náhornej plošine. Tunajší obyvatelia terasovito upravovali úbočia vrchov, kde vďaka úrodnej pôde a miernemu podnebiu dobre darilo plodinám. Prvým Mayským mestám dominovali pyramídy, Mayovia postupne rozširovali svoju civilizáciu na sever.

Klasické obdobie: bolo v rokoch 250 rokov pred našim letopočtom až do roku 800 nášho letopočtu. Umenie a architektúra dosiahli v tomto období vrchol. Úpadok: začal v 8. a skončil v 16. storočí keď Mayská civilizácia bola zničená. Jedno z hlavných centier Mayskej ríše bolo aj mesto Tykal. Uprostred Tykalu sa týčila ústredná pyramída vysoká 70 metrov- najvyššia spomedzi mayských pyramíd. Okolo pyramídy stáli chrámy, paláce, a bolo tam aj ihrisko na loptové hry (vždy v jeden náboženský sviatok sa na ihrisku stretli dve družstvá hráčov, ktorý museli udierať do ťažkej kaučukovej lopty, ktorú museli prehodiť cez kamenný oblúk. Kapitán družstva ktorý prehral bol obetovaný.). V meste mohli žiť len kňazi a bohatí ľudia, chudobný žili okolo mesta a prichádzali do mesta len na náboženské sviatky.

Bohovia: Mayovia verili v bohov, ktorí stelesňovali prírodné sily a úkazy, ako napríklad Slnko, dážď, kukuricu,... Písmo: Mayovia používali takzvané glyfické písmo. Glyfy boli zložité obrázky v tvare štvorca, ktoré predstavovali veci, zvieratá, bohov a iné. Pomocou písma Mayovia zaznamenávali pohyb nebeských telies, časové údaje, mená bohov a ich skutky. Ich písmo bolo posvätné, glyfy vytesávali do kamenných stĺpov, na oltáre a schodiská. Používali aj čísla, ktoré presahovali aj miliardu. Stačili im na to tri symboly: bodka znamenala jednotku, čiara znamenala päťku a znak v tvare lastúry znamenal nulu. Mayovia boli veľmi dobrí astronómovia, vedeli vypočítať kedy je zatmenie, alebo dni rovnodennosti.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.