Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Bohovia starovekého Grécka

Starí Gréci uctievali veľké množstvo bohov (polyteizmus). Verili, že každý boh nad niečím vládne a že môže v niečom ľuďom pomáhať. Bohovia sídlili na hore Olymp. Ich pokrmom bola ambrózia a nektár. V prvej generácii gréckych bohov vládli Titani. Boli to synovia a dcéry bohyne Zeme Gaie a boha neba Urana. Pôvodne ich bolo dvanásť. Šesť mužov a šesť žien. Neskôr k nim pribudli ich potomkovia. Titani prvého pokolenia žili na nebi pod vládou svojho otca Urana a chránili jeho trón.
Druhej generácii gréckych bohov vládol boh Zeus.

Socha Dia

Túto sochu vytvoril jediný človek. Išlo o sochára Feidia z Grécka. Žil v 5. storočí pred našim letopočtom a patril k najväčším umelcom. Jeho úlohou bolo vytvoriť sochu boha Dia.

Socha bola taká krásna, že vznikol mýtus, že Zeus zostúpil z Olympu, aby ho mohol Feidias zobraziť. Táto socha bola neuveriteľne veľká. Trón bol zdobený Ebenovým drevom a drahokamami. Telo bolo zo slonoviny. Vlasy a šaty boli zo zlata. Ani tento div sveta už neexistuje. Socha bola prevezená do dnešného Istanbulu, kde asi zhorela.

Začala sa vláda gréckych bohov ako ich poznáme z bájí.

Afroditu, grécku bohyňu lásky a krásy, nazývali Rimania Venušou. Bola to najkrajšia z gréckych bohýň. Bola dcérou boha Dia a bohyne Dioné, zrodila sa z morskej peny na ostrove Cyprus.

Apolón bol boh svetla a slnka, lekárstva, umenia, múz, ochranca života a poriadku, neomylný strelec a veštec.

Áres bol bohom vojny, vraždenia. V Ríme mu hovorili Mars. Bol synom Héry a Dia. Na výsledkoch vojen mu nezáležalo mal rád len zabíjanie.

Artemis

Bola dcérou bohyne Lété a boha Dia. Bola bohyňou lovu, mesiaca, zvierat a rastlín. Jej zasvätený chrám je jedným zo siedmich divov sveta. Nachádza sa v Efeze na území Turecka. V časoch svojej najväčšej slávy bol Efez hlavným mestom gréckej kolónie a rímskej Ázie. Narodil sa tu Homér - prvý epický básnik, Hippónax – satirik, Zénodos - literárny kritik a Herakleitos - filozof

Chrám na počesť bohyne Artemis

Pallas Aténa

Narodila sa bez matky, vyskočila priamo Zeusovi z hlavy. Bola ochrankyňa miest a bohyňa vied, múdrosti, spravodlivosti a práva. Pallas znamená víťazná. Vyhrala spor s Poseidonom o Atény. Bola najmilšou Diovou dcérou.

Deméter

Diova sestra. Bohyňa úrody, plodnosti, zeme a roľníctva. Naučila ľudí pestovať obilie. Mala dcéru Persefonu, ktorú jej uniesol Hádes a syna Plúta, ktorý sa stál bohom bohatstva.

Dioné

Tvorila s Diom snáď pôvodnú dvojicu (rovnaký koreň slova). K tejto božskej dvojici sa Gréci obracali s prosbou o veštbu. Dióné sa v mýtoch zaraďovala medzi titánov, podľa Homéra splodila spolu s Diom Afroditu. Neskôr bola Dióné stotožnená s Hérou, ktorú všeobecne považovali za Diovu manželku.

Dionýzos bol antický boh úrody a vína, ktorého otcom bol Zeus a matkou krásna ľudská Semelé (vnučka Area a Afrodity). Báje mu pripisujú objavenie vínnej révy. Preto pre Grékov bol bohom vína. Tí, ktorí ho uctievali, sa oddávali divokým výstrelkom, tancovali s takmer nadľudským nasadením. Nakoniec sa úplným vyčerpaním zrútili a zaspali.

Bohov bolo ďaleko viac. Každý z bohov vládol niečomu inému.

Z tých dôb sa nám dodnes zachovali niektoré slovné spojenia, ako Achillova päta, Ariadnino klbko, Prokrustovo lôžko, silný ako Herkules (Herakles), lieta na Pegasovi.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk