referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Henrieta
Utorok, 28. novembra 2023
Bohovia starovekého Grécka
Dátum pridania: 07.04.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: ferari
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 669
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.7
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 2m 50s
Pomalé čítanie: 4m 15s
 
Starí Gréci uctievali veľké množstvo bohov (polyteizmus). Verili, že každý boh nad niečím vládne a že môže v niečom ľuďom pomáhať. Bohovia sídlili na hore Olymp. Ich pokrmom bola ambrózia a nektár. V prvej generácii gréckych bohov vládli Titani. Boli to synovia a dcéry bohyne Zeme Gaie a boha neba Urana. Pôvodne ich bolo dvanásť. Šesť mužov a šesť žien. Neskôr k nim pribudli ich potomkovia. Titani prvého pokolenia žili na nebi pod vládou svojho otca Urana a chránili jeho trón.
Druhej generácii gréckych bohov vládol boh Zeus.

Socha Dia

Túto sochu vytvoril jediný človek. Išlo o sochára Feidia z Grécka. Žil v 5. storočí pred našim letopočtom a patril k najväčším umelcom. Jeho úlohou bolo vytvoriť sochu boha Dia.

Socha bola taká krásna, že vznikol mýtus, že Zeus zostúpil z Olympu, aby ho mohol Feidias zobraziť. Táto socha bola neuveriteľne veľká. Trón bol zdobený Ebenovým drevom a drahokamami. Telo bolo zo slonoviny. Vlasy a šaty boli zo zlata. Ani tento div sveta už neexistuje. Socha bola prevezená do dnešného Istanbulu, kde asi zhorela.

Začala sa vláda gréckych bohov ako ich poznáme z bájí.

Afroditu, grécku bohyňu lásky a krásy, nazývali Rimania Venušou. Bola to najkrajšia z gréckych bohýň. Bola dcérou boha Dia a bohyne Dioné, zrodila sa z morskej peny na ostrove Cyprus.

Apolón bol boh svetla a slnka, lekárstva, umenia, múz, ochranca života a poriadku, neomylný strelec a veštec.

Áres bol bohom vojny, vraždenia. V Ríme mu hovorili Mars. Bol synom Héry a Dia. Na výsledkoch vojen mu nezáležalo mal rád len zabíjanie.

Artemis

Bola dcérou bohyne Lété a boha Dia. Bola bohyňou lovu, mesiaca, zvierat a rastlín. Jej zasvätený chrám je jedným zo siedmich divov sveta. Nachádza sa v Efeze na území Turecka. V časoch svojej najväčšej slávy bol Efez hlavným mestom gréckej kolónie a rímskej Ázie. Narodil sa tu Homér - prvý epický básnik, Hippónax – satirik, Zénodos - literárny kritik a Herakleitos - filozof

Chrám na počesť bohyne Artemis

Pallas Aténa

Narodila sa bez matky, vyskočila priamo Zeusovi z hlavy. Bola ochrankyňa miest a bohyňa vied, múdrosti, spravodlivosti a práva. Pallas znamená víťazná. Vyhrala spor s Poseidonom o Atény. Bola najmilšou Diovou dcérou.

Deméter

Diova sestra. Bohyňa úrody, plodnosti, zeme a roľníctva. Naučila ľudí pestovať obilie. Mala dcéru Persefonu, ktorú jej uniesol Hádes a syna Plúta, ktorý sa stál bohom bohatstva.

Dioné

Tvorila s Diom snáď pôvodnú dvojicu (rovnaký koreň slova). K tejto božskej dvojici sa Gréci obracali s prosbou o veštbu. Dióné sa v mýtoch zaraďovala medzi titánov, podľa Homéra splodila spolu s Diom Afroditu. Neskôr bola Dióné stotožnená s Hérou, ktorú všeobecne považovali za Diovu manželku.

Dionýzos bol antický boh úrody a vína, ktorého otcom bol Zeus a matkou krásna ľudská Semelé (vnučka Area a Afrodity). Báje mu pripisujú objavenie vínnej révy. Preto pre Grékov bol bohom vína. Tí, ktorí ho uctievali, sa oddávali divokým výstrelkom, tancovali s takmer nadľudským nasadením. Nakoniec sa úplným vyčerpaním zrútili a zaspali.

Bohov bolo ďaleko viac. Každý z bohov vládol niečomu inému.

Z tých dôb sa nám dodnes zachovali niektoré slovné spojenia, ako Achillova päta, Ariadnino klbko, Prokrustovo lôžko, silný ako Herkules (Herakles), lieta na Pegasovi.
 
Podobné referáty
Bohovia starovekého Grécka SOŠ 2.9188 409 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.