referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ľubomíra
Utorok, 9. augusta 2022
Francúzsko - Politický systém
Dátum pridania: 05.06.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Smutnucka231
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 497
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.6
Priemerná známka: 3.00 Rýchle čítanie: 2m 40s
Pomalé čítanie: 4m 0s
 

Francúzsko - Politický systém

Oficiálny názov: République française
Hlavné mesto: Paríž
Rozloha: 543 998 km2
Počet obyvateľov: 59 mil.
Štátne zriadenie: Republika

Francúzsko získalo nezávislosť v roku 486. Oficiálny názov je Francúzska Republika (Republique Française). Hlavným mestom je Paríž. Francúzsko patrí k najvyspelejším krajinám sveta a je členom mnohých politických a hospodárskych zoskupení (napr. OSN, Európska únia, Severoatlantická aliancia, Rada Európy, Európska banka pre obnovu a rozvoj, OECD, Hospodárska komisia OSN pre Európu)

Hlavou štátu je prezident Nicolas Sarkozy, ktorého funkčné obdobie trvá sedem rokov.
Výkonným orgánom je vláda, ktorú menuje prezident podľa návrhu premiéra Francois Fillon, menovaného takisto prezidentom po navrhnutí zo strany parlamentu. Parlament sa skladá z dvoch komôr, 557-členného Národného zhromaždenia, ktorého poslanci sú volení v priamych všeobecných voľbách na päťročné obdobie a 321-členného Senátu, ktorý je volený na 9 rokov v nepriamom všeobecnom hlasovaní, pričom 1/3 senátorov sa obmieňa každé 3 roky. Na zabezpečenie kontroly vlády, parlament vyberá a schvaľuje legislatívu. V prípade nezhody, vynesie podľa zákona konečné rozhodnutie parlament.
Francúzsko je rozdelené do 96 departmentov (ďalej delené na okresy -podprefektúry- a kantóny), ktoré sú zoradené podľa abecedy a každý z nich má svoje číslo, ktoré je uvedené na štátnej poznávacej značke. Okrem departmentov, ktoré sú súčasťou francúzskej pevniny a Korziky, k Francúzsku patria ešte štyri zámorské departmenty (Guadalupe, Martinique, Franc. Guyana, Réunion), 3 zámorské územia (Nová Kaledónia, Francúzska Polynézia a ostrovy Walis a Futuna) a 2 územia so zvláštnym štatútom (Saint Pierre & Miquelon a Mayotte)

Inštitúcie
Ústava zo 4. októbra 1958 poskytuje inštitucionálny základ pre piatu republiku. Táto bola niekoľkokrát upravovaná a dopĺňaná o ustanovenie voľby prezidenta republiky priamym všeobecným hlasovaním (1962), včlenenie definície kriminálnej zodpovednosti členov vlády (1993), ustanovenie jedného parlamentného zhromaždenia, rozšírenie oblastí aplikácie referenda (1995), prechodné opatrenia týkajúce sa Novej Kaledónie (1998), založenie Európskej hospodárskej a menovej únie, zrovnoprávnenie prístupu mužov a žien do volebných úradov a pozícií, uznanie jurisdikcie Medzinárodného trestného súdu (1999) a skrátenie prezidentského volebného obdobia (2000).
Ústavná rada sa skladá z 9 členov a je zodpovedná za dozor nad právoplatným priebehom volieb a za rozhodnutia o ústavnosti v súvislosti s právom a legislatívou.
Národnou hymnou Francúzska je Marseillaise, ktorá bola zložená v roku 1792 v Štrasburgu a pôvodne bola vojnovou hymnou Rýnskej armády. Národnou hymnou sa stala 14. júla 1795. Hlavným mottom Francúzskej republiky je Sloboda, rovnosť, bratstvo.

 
Zdroje: ,
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.