referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Oldrich
Nedeľa, 3. decembra 2023
Elizabeth Bathory
Dátum pridania: 26.05.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: spartanka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 5 137
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 14
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 23m 20s
Pomalé čítanie: 35m 0s
 

Biografia a zaujímavosti

Elizabeth Bathory sa narodila v roku 1560. Jej rodičia George a Anna Bathory patrili do jednej z najstarších a najzámožnejších rodín v zemi. Mala troch súrodencov - Istvána, Žofiu a Kláru. Jej bratranec zastával miesto ministerského predsedu Maďarska a ďalší z príbuzných, jej strýko Stephan bol kardinál, ktorý sa neskôr stal poľským kráľom. Genetickú degeneráciu spôsobovalo neustále kríženie sa vo vnútri rodiny. Elizabeth mávala epileptické záchvaty. I keď bola rodina Bathory veľmi bohatá, slávna a ich moc bola väčšia ako moc samotného Mateja II., bola taktiež spojená s niektorými podivnosťami. Jeden z jej strýkov bol považovaný za uctievača diabla a ďalší zase za pomätenca a úchyla.

Elizabeth zasnúbili v 11 rokoch za Ferencza Nadasdyho. Ferencze Nadasdy bol tiež významný šľachtic, radca kráľa, hlavný veliteľ uhorských vojsk - a aj mohutný chlap, surový človek, vojak, ktorého sa báli aj Turci. Ferencze Nadasdy po boji vraj tancoval s mŕtvolami zabitých Turkov a ich hlavy vyhadzoval vysoko do vzduchu. Pri jednaní s obyvateľmi Čachtíc nebol iný, pretože Čachtičania sa na jeho spôsoby sťažovali u panovníka - samozrejme zbytočne. V 13. veku svojho života sa raz išla Elizabeth previesť na svojom „čiernom tátošovi“, keď zoskočila z koňa, ľahla si do trávy a zozadu na ňu skočil polonahý sedliak so zámerom znásilniť ju. Strhol sa medzi nimi divý zápas, zvuk jeho slov ju omamoval a zoslaboval väčšmi než objatie a jeho pery ju pálili väčšmi ako slnce. Neznáma rozkoš jej rozžeravila celé telo a celkom ju premohol. Keď Elizabeth zistila, že čaká dieťa so sedliakom, urýchlene odcestovala za svojou mamou na hrad, aby sa jej priznala. Sprevádzala ju len jediná čachtická poddaná. Jej mama bola zúfalá, bála sa škandálu, zrušenie zásnub a tak Elizabeth poslala do najodľahlejšieho kaštieľa v Sedmohradsku. Vyhlásila ju za chorú, nakazenú chytľavou chorobou a sama ju ošetrovala s čachtickou poddanou a pôrodnou babou, ktoré zložili prísahu, že nikdy neprezradia, aká to bola choroba. Anna Bathory sa bohato odmenila poddanej a pôrodnej babe a po prísahe, že sa nikdy nevrátia do Uhorska ich dala vyviezť do Rumunska. Elizabeth porodila krásne dievčatko, ktoré nazvala Eržika a dala ju do zemianskej rodiny, ktorej dávala nemalé peniaze za výchovu a vzdelanie svojej Eržiky.

Na jar 1575 sa Elizabeth vo veku 15 rokov vydala za 25 ročného Ferencze Nadasdyho. Na svadbe bolo údajne 4500 ľudí. On prijal jej priezvisko, a tak si Elizabeth mohla ponechať jej rodinné meno Bathory. S manželom mala päť detí - Annu, Katarínu a Pavla. Orsolya a Andrej zomreli ešte ako malé deti. Po svadbe sa presťahovali na horský zámok Čachtice nad čachtickou dedinou, ležiacou v severozápadnej časti Maďarska. Ferencz trávil väčšinu svojho času mimo domov, obvykle bojom s Turkmi. Za svoju odvahu a statočnosť si ku koncu svojho života vyslúžil meno “Čierneho hrdinu Maďarska“. Elizabeth neustále myslela na sedliaka, s ktorým počala dieťa a nemohla ho vyhnať z hlavy. Keď raz boli pozvaný na Palatínov bál, Grófka si dala na sebe záležať, aby bola najpeknejšou postavenou dámou v miestnosti. Keď videla svojho strýka zo svojim tajomníkom podlomili sa jej kolená a zamdlela. Po prebraní každého uistila, že je v poriadku a hľadala Thurzovho tajomníka. Zase pociťovala to, čo cítila, keď boli spolu v objatí, pulz sa jej zrýchľoval a ledva dýchala. Keď našla Palatínovho tajomníka, musela sa udržať, aby na neho neskočila od radosti. Zistila, že ten tzv. sedliak je Juraj Závodský, strýkova pravá ruka. Elizabeth Jurajovi povedala, že majú spolu dcéru, ale nik o tom nevie. Juraja zasiahla veľká radosť a začal vyzvedať. Elizabeth mu dlho nechcela povedať ako sa volá ich dcéra a kde ju má hľadať. Nakoniec mu to povedala a Juraj ju začal hľadať. Eržika Príborská (Závodského a Elizabethina dcéra) sa zamilovala do najväčšieho nepriateľa Elizabeth Báthory. Eržika milovala Andreja Drozdu, kt. založil zbojnícku skupinu.

V roku 1605 zničili čachtické panstvo bratríci z Moravy a turecké či tatárske vpády hrozili neustále, veď v roku 1599 Čachtice (spolu s Piešťanmi a inými obcami) vydrancovali. Úrody boli biedne a neustále príchody a odchody armád oberali ľudí aj o to posledné. Za ten čas, keď jej manžel prenasledoval nepriateľov a prechádzal vojnou, a ktoré zaberali 25 rokov trvajúceho manželstva, bola Elizabeth sama a jej život sa tak stával čím ďalej nudnejším. Aby zabila čas, trávila celé hodiny pred zrkadlom, skúmajúca svoju krásu a venovala sa mladým milencom. S jedným z nich neskôr utiekla z domu, ale potom sa vrátila, pričom ju Ferencz prijal ochotne späť. Ďalšie veci, ktorými si Elizabeth skracovala chvíle osamotenia, boli návštevy jej bisexuálnej tety, pani Kláry Bathory. Jej návštevy si pravdepodobne užívala, pretože k nej jazdila čoraz častejšie. To bol taktiež začiatok a príčina jej záujmu o okultizmus. Stará služobná Dolores, nazývaná Dorka, ktorá bola údajne čarodejnicou, zasvätila Alžbetu do čarodejníctva a čiernej mágie. Neskôr sa Dorka stala Elizabethininou pomocnou rukou, keď ju podporovala v jej sadistických sklonoch. Elizabeth spolu s Dorkou po boku sa venovala mučeniu a týraniu mladých služobníčok, ktoré držala v podzemných chodbách. V službách grófky boli taktiež ďalšie osoby vyžívajúce sa v desivom mučení. Bola to jej pestúnka Iloona Joo, jej sluha Johannes Ujvary - „Ficko“ a dievča Anna Darvula, ktorá bola údajne jej milenkou. Elizabeth s pomocou týchto prívržencov premenila zámok Čachtice na zámok zla. Vždycky si dokázala nájsť dôvod a ospravedlnenie k mučeniu a trestaniu mladých dievčat. Svoje obete údajne najradšej bičovala nahé a čelom k sebe, nielen kvôli spôsobeným zraneniam, ale predovšetkým milovala zdesený bezmocný výraz utrpenia, ktoré dievčatám spôsobovala. Ďalšou jej záľubou bolo zabodávanie ihiel a ostňov do kože najlepšie na bolestivé miesta - pod nechty.

 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.