referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vladislav
Nedeľa, 25. septembra 2022
Reformácia v Nemecku, 30-ročná vojna
Dátum pridania: 17.03.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: durdo
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 641
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.7
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 4m 30s
Pomalé čítanie: 6m 45s
 
Reformácia v Nemecku- Nemecko bolo rozdrobenou krajinou, kde vládli feudáli. 31. októbra 1517 pribil na dvere kostola vo Witenbergu augustiánsky mních Martin Luther 95 téz v ktorých požadoval nápravu cirkvi. 1. Odmietal kňazov, ako prostredníkov medzi Bohom a ľuďmi 2. hlásal spsenie cez vieru a nie cez dobré skutky, žiadal jednoduché kostoly 3. odmietal niektoré sviatky a žiadal zrušiť celibát. Odmieteal uctievanie svätých a relikvií. Lutheránska cirkev získala množstvo prívržencov z rôznych spoločenských vrstiev. Meštania žiadali lacnejšiu cirkev a poddaný žiadali slobodu. Luther preložil BIBLIU do nemčiny na hrade Warthburg a za liturgický jazyk požadoval jazyky národov. 1524- 1526 začal ľud pod vplyvom reformačných myšlienok napádať panské sídla. Medzi lutheránskou a rímskou cirkvou vznikla šmalkadská vojna, ktorá skončila uzmierením v roku 1555 v Ausburgu.
Reformácia vo Švajčiarsku- v nemcky hovoriacich mestách kantónoch – reformátor Nerich Zwingle. Zahynul v boji proti lesným kantónom. Ján Kalvin zaviedol v Ženeve diktatúru a tu sa v praxi pokúsil uskutočniť svoje ideály. Kalvinizmus- radikálnejší a vyznačoval sa nezávisloťou. Jeho cirkev dokonale prispôsobená meštianksej spoločnosti. Panovala prísnosť a rigóznosť.
Šírenie reformácie- Zo Švajčiarska do Fran, Niz, Angl, Škótska, Čechy, Poľsko, Uhorsko. Reformácia zaznamenala jeden z medzníkov v dejinách Európy. Narušila predstavu o božom pôvode panovníka a priniesla názor práve ľudu na postavenie proti vládcovi.
Význam- 1.nové myšlienkové prúdy vo všetkých inštitúciách 2. dala nový impulz k dovtedy neobvyklému spol. vývoju 3. zlepšila rímsko-katolícku cirkev.
Tridsaťročná vojna- prvý celoeurópsky ozbrojený konflikt. Príčiny-1. hospodárske- v 17 stor takmer celá Európa prepojená medzinárodným obchodom. Prinášal zisk obchodníkom a feudálom. Získavali peniaze z mýt a ciel. Preto narastala snaha ovládnuť ďalšie územia, čo vyvolávalo rozpory. 2.politicko-mocenské- veľkú časť európy ovládali Habsburgovci. Rakúska vetva vládla v českých, rakúskych krajinách v Uhorsku a Nemecku. Španielska vetva ovládala pyrenejský poloostrov a časť Talianska. Rozhodli sa ovládnuť svet. Proti tomu sa búri Fran, Angl, Švéd. a Dánsko.(podporovali prot. ci)
3.národnooslobodzovací boj- švajčiarsko a Nizozemsko sa snažili získať nezávislosť 4.náboženské- rozpor medzi katolíkmi a protestantmi. V 1530 v Ausburgu vyznali protestanti svoju vieru( Melanchton).
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.