referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vratko
Utorok, 29. novembra 2022
Nacizmus v Nemecku
Dátum pridania: 24.06.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: mirka06
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 677
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 2.1
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 3m 30s
Pomalé čítanie: 5m 15s
 
Nacizmus - nacionalny socializmus.
- Najkrajnejšie štádium fašizmu založené na rasovej segregácií.
Mussoliniho úspech presvedčil Hitlera, ktorý sa stal vedúcou osobnosťou nacizmu, že nacizmus je možné praktizovať ako štátnu doktrínu.

Príčiny vzniku nacizmu v Nemecku:
a) Versaillský mierový systém
b) Katastrofálna hospodárska situácia
c) Vajmarská republika
d) Politika apasementu (ustupovania)

Hitler si zakladá svoju stranu - NSDAP (nacionálne socialistická nemecká robotnícka strana). Nacisti vo svojej ideológii zneužili učenie nem. filozofov - Nietzsche, Shopenhauer o sile vôle a vzniku nad človeka (Übermensch) a hudbu Richarda Wagnera.

Hlavní predstavitelia nacizmu v Nemecku:
Adolf Hitler, H. Göring, R. Hess, H. Himmler, J. Geobels.

Svoj ideologický program Hitler zhrnul vo svojej knihe ,,Mein Kampf", ktorú napísal vo väzení po nevydarenom pokuse o štátny prevrat, 8.11.1932. Jej hlavnou črtou je získanie životného priestoru Lebenschraumu + konečné riešenie (likvidácia židov a negermánskych rás) a obnovenie Nemeckej ríše. Hitler bol po návrate z basy čoraz populárnejší; bol vynikajúci rečník a v rannom období svojej vlády aj stratég. Zaumienil si, že získa moc legálne, čo aj dodržal. Získal si obrovskú podporu obyvateľstva. Spojil sa dokonca aj s komunistami, aby zvrhli sociálne demokratickú vládu v Nemecku. Jeho strana mala 2 druhy ozbrojených zložiek:
SA (Sturmabteilung; hnedé košele)
SS (Sutzstafell; čierne košele)

K rozhodujúcemu obratu došlo 30.1.1933, kedy po triumfálnom víťazstvom nacistov vo voľbách bol Hitler vymenovaný za RÍŠSKEHO KANCELÁRA (šéf nemeckej vlády). Do volieb vstupoval s heslom ,,EIN VOLK, EIN REICH, EIN FÜHRER" (jeden národ, jedna ríša, jeden vodca). Hitlerovo víťazstvo vo voľbách bolo tak presvedčivé, že žiaden štát neprotestoval a nevzniesol žiadnu diplomatickú alebo hospodársku sankciu. Po prevzatí moci nacisti okamžite začali plniť svoj program - kompletnú likvidáciu Vajmarskej republiky a parlamentného systému. Skôr, ako sa k tomu dostali, Hitler najskôr odstránil opozíciu vo vlastnej strane a to tak, že nechal zlikvidovať všetky oddiely SA oddielmi SS. Veliteľa SA a svojho spolupracovníka E. Rhoma nechal popraviť.

Táto udalosť sa nazýva "Noc dlhých nožov". Po tejto udalosti už Hitlerovi nebránilo nič v uskutočňovaní svojich plánov, ktoré začal napĺňať s ohromujúcou razanciu. Vo verejnom živote najskôr Nemci nepocítili žiadnu zmenu, napriek tomu, že bola zavedená úplná kontrola nad ich životmi. Bola zavedená štátna tajná polícia – GESTAPO a výzvedná služba SD (vojenská polícia). Hitler porušil Versaillskú zmluvu a zaviedol brannú povinnosť; vojensky obsadil PORÝNIE a PORÚRIE; vystúpil zo spoločnosti národov; uzavrel železný pakt BERLÍN – RÍM - TOKIO a pripravil sa na postupné obsadzovanie Európy. Všetky tieto kroky vymyslel a riadil sám. Po získaní a stabilizovaní moci v Nemecku Hitler obrátil svoju pozornosť k dosiahnutiu svojich zahranično-politických cieľov. V roku 1938 zmanipulovaný plebiscitom pripojil k Nemecku Rakúsko (Anschluss). Jeho ďalším cieľom bolo ČSR – stanovil si ho rozložiť a rozbiť. Aby sa mu to podarilo, využil 2 veci:

a) Politiku apasementu
b) Nemeckú menšinu žijúcu v ČSR

Hitler ešte nemal v záujme vojensky napadnúť ČSR a tak sa priklonil k politike zastrašovania. Pomohlo mu aj to, že silneli snahy o osamostatnenie Slovenska. Keďže zastrašovanie nepomohlo, rozhodol sa zničiť ČSR politicky. Preto zvolal v septembri 1938 do Mníchova konferenciu, za účasti predstaviteľov vlád Anglicka, Francúzska, Talianska a Nemecka, aby rokovali o budúcnosti ČSR. Výsledkom tejto konferencie bolo, že nezúčastnené ČSR sa muselo podrobiť diktátu Nemecka a Talianska, čím fakticky zaniká. Preto 14.marca 1939 vzniká samostatná Slovenská republika. Územie Česka je pripojené k Nemecku ako protektorát Čechy a Morava. Jeho Ďalším cieľom bolo Poľsko. Tu sa už začína 2. svetová vojna...
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.