referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ambróz
Štvrtok, 7. decembra 2023
Caracallove kúpele
Dátum pridania: 14.07.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Clia
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 256
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 0.7
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 1m 10s
Pomalé čítanie: 1m 45s
 

Stavbu Caracallových kúpeľov zahájil Septimus Severus v roku 212 a o štyri roky neskôr ich slávnostne otvoril jeho syn Caracalla. V čase otvorenia kúpeľov bol už vraj pomätený. Bol ukrutný despota a trpel záchvatmi velikášstva. Robil plány na svetovú veľríšu ako Alexander Veľký a usiloval sa ho napodobňovať i v jeho činoch. Prejavilo sa to aj vo veľkolepej nádhere kúpeľov.

Boli považované za najkrajšie v Ríme. Rozkladali sa na ploche 130 000 m2 a mali kapacitu 1 600 ľudí, ktorí sa mohli naraz zapodievať rôznymi činnosťami.

V strede kúpeľov sa nachádzal veľký otvorený bazén pre plavcov. Vedľa neho sa týčila najvýznamnejšia budova - velikánska sieň, ktorej klenby nieslo osem mohutných pilierov. Pod šesť metrovým mramorovým stupňom dlhom asi 300 metrov boli vyhrievace pece, skladiská a pomocné priestory. Okolo hlavnej budovy kúpeľov sa rozprestieral park so záhonmi kvetín, s fontánami a sochami. Vo vonkajšom prstenci budov boli byty, obchody, čitárne, galéria, ubytovne pre armádu otrokov, ktorí udržiavali kúpele v prevádzke.

Okrem kúpania so všetkými procedúrami až po masáže, gymnastiku a zápasenie boli v Caracallových kúpeľoch aj liečebné zariadenia. V jednej sále bol horúci kúpeľ, v druhej studený, potom parný umiestnený v rotunde s kopulou, čo pripomínalo zmenšený Pantheon.

 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.