referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Václav
Streda, 28. septembra 2022
Predchodcovia novín a časopisov
Dátum pridania: 25.03.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: macicek
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 536
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 10.4
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 17m 20s
Pomalé čítanie: 26m 0s
 
Predchodcovia novín a časopisov


Seminárna práca z predmetu
Dejiny žurnalistiky


P R E D C H O D C O V I A N O V Í N A Č A S O P I S O VVznik novín a časopisov je úzko spojený s obdobím upevňovania sa kapitalistických spoločenských vzťahov, s rastom výroby a s rozvojom obchodu, čo vytvorilo priaznivé podmienky pre tento druh spravodajskej činnosti. Teda len vtedy, keď je záujemca ochotný za správu zaplatiť, keď sa táto správa stáva tovarom, vytvárajú sa podmienky pre vznik novinárstva. Stáva sa tak v nových ekonomických podmienkach, keď nastupuje nová spoločenská trieda meštiactva, ktorá z ekonomických dôvodov potrebuje v širšej miere hospodárske a politické informácie.
Pravidelné zbieranie a posielanie správ, ktoré sa rozvíjalo v období kapitalizmu, malo svoje skromné počiatky už v staroveku. Vtedajší rímski úradníci a obchodníci žijúci vo vzdialených provinciách si vydržiavali v Ríme osobitných dopisovateľov, ktorí im posielali informácie. Gaius Július Caesar zaviedol uverejňovanie krátkych protokolov o uzneseniach senátu, tzv. Acta senatus, ako aj o verejných schôdzach ľudu a iných dôležitých podujatiach pod názvom Acta diurna populi romani. Tieto správy boli písané na tabuliach, ktoré zostávali nejakú dobu verejne vystavené a potom ich originály prešli do štátneho archívu.
Rýchle striedanie sa cisárov v rímskej ríši bolo výrazom všeobecnej krízy, ktorá sa neustále zostrovala. Zasiahla všetky oblasti rímskeho života a strhla ríšu z vrcholu moci a slávy do úpadku. Príčiny tejto krízy boli vnútorné. Jej korene vyrastali z ekonomickej základne rímskej spoločnosti; otrokárske zriadenie sa prežívalo, ale ešte sa neprežilo, prvky nového zriadenia silneli, ale staré zriadenie zatiaľ len narušovali. Najvýraznejšie sa to prejavovalo v poľnohospodárstve; veľkostatky založené na práci otrokov upadali a počet otrokov sa v nich znížil. Kolonát sa rozrastal, ale nemal dostatočný priestor pre rozvoj. Kríza v poľnohospodárstve, ktorá viedla okrem iného k vytláčaniu peňažného hospodárstva naturálnym, citeľne zasiahla aj obchod a remeslo. Ďalší úder týmto odvetviam zasadilo obmedzenie mestskej samosprávy a najmä sústavné znehodnocovanie peňazí. Štátne financie sa dostali do chronickej nerovnováhy. Cisársky byrokratický aparát sa rozrástol do nevídaných rozmerov a jeho vydržiavanie si vyžadovalo nesmierne náklady. Ešte viac však stála armáda.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.