referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Eleonóra
Streda, 21. februára 2024
Rímska kultúra
Dátum pridania: 07.08.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: adamsuja
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 276
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 0.7
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 1m 10s
Pomalé čítanie: 1m 45s
 
Rímska kultúra vznikala podľa kultúry starých Grékov. Postupne ju rozvíjali a prispôsobovali si ju.

Rimania dávali dôraz na to aby sa deti učili. No mohli si to dovoliť iba deti z bohatších rodín. Pre žiakov bolo povinné čítať ZÁKONY DVANÁSTICH TABÚĽ a Homérovu ODYSEU, ktorú do latinčiny preložil Livius Andronikus. Tým dokázal že latinčina je tiež vhodná na písanie básní. Neskôr to potvrdil básnik Vergílius a potom básnik Ovídius.

Od básní sa odvíjalo divadlo v ktorom sa literárne diela stvárňovali. Väčšinou to boli veselohry (komédie). Rímske divadlo sa dosť podobalo divadlu Grékov. Bola to polkruhová budova v ktorej strede bolo pódium na ktorom vystupovali herci. Keďže to bolo jedno z prvých divadiel, predstavenia sa hrali pod holým nebom.

Sochárstvo je ďalšie odvetvie rímskej kultúry. Sochári väčšinou tvorili podobizne významných ale aj úplne neznámych osôb.

Dosť rozšírene sa Rimania venovali maliarstvu prevzatého od Etruskov. Maľovali nástenné maľby ale ak tak ako v sochárstve to boli významné alebo úplne obyčajné osoby.

V staviteľstve Rimania vynikali. Stavali mosty, domy, chrámy, amfiteátre a iné. Koloseum patrí medzi najznámejšie stavby.

Sochy, maľby, budovy, spisy, dokumenty to všetko dokazuje že Rimania čerpali z rôznych kultúr ktoré zdokonalili vo svoj prospech a preto sa ich kultúra zachovala po ďalšie generácie až dodnes.
 
Podobné referáty
Rímska kultúra GYM 2.9044 1440 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.