referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Viktor
Pondelok, 26. februára 2024
Barok
Dátum pridania: 08.08.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: adamsuja
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 665
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 2
Priemerná známka: 3.00 Rýchle čítanie: 3m 20s
Pomalé čítanie: 5m 0s
 
Barok je pôsobenie na city! „Bude azda najlepšie, ak túto charakteristiku barokového umenia začneme v úzkom zmysle slova tým, čoho sme sa uz dotkli pri rozbore náboženskej propagandy a rétoriky, totiž spôsobom, akým barokové umenie apeluje na rozum prostredníctvom citov. Pravda, každé umenie apeluje viac či menej na city i na rozum. Lenže barok pôobíi na rozum prostredníctvom citov veľmi špecificky. Vychádza v ústrety divákovej citovej dispozícií.“

OBDOBIE BAROKA
Obdobie známe ako barok, vzniklo okolo 1560-1600 v Taliansku. Zahŕňa v európskom umení približne 17. a 18. storočie. Možno ho považovať za medzistupeň medzi renesanciou a moderným vekom. Barok podobne ako všetky umelecké fázy prešiel obvyklým vývinom: vzostup, vyvrcholenie a úpadok. Cirkev si uvedomovala, že značne stratila svoj dovtedajší vplyv a snažila sa znovu získať stratených veriacich. Zistila, že najlepším lákadlo bolo umenie, a tak sa snažila vymyslieť smer, ktorý by svojou krásou ohúril a privolal ľudí do kostolov.

Barokové umenie, otázky jeho vzniku a proces formovania boli dlho nevyjasnenou kapitolou dejín umenia. V základných estetických a historických otázkach, týkajúcich sa tohto slohového umenia, sa dnes už názory historikov umenia zhodujú. Sporná je však otázka pôvodu slova barok. Niektorí odborníci ho odvodzujú z gréckeho slova „báros“, ktoré znamená „hojnosť“ a „ťarchu“ ,narážajú tak na bezprostrednosť umeleckých diel ; podaktorí ho odvodzujú z latinského výrazu „veruccca“ čiže bradavica ; iní zase hľadajú jeho pôvod v portugalskom slove “barroco” alebo v španielskom “barrueco”, ktorým označovali veľké perly nepravidelných tvarov. Barok bol akýmsi vyzdvihnutím viery a skrášlením náboženských chrámov. Dovtedy ľudia prešli cez 4 hlavné umelecké slohy: románsky, gotický, renesančný a barokový:

Románsky sloh (10-12. storočí)
Sa vyznačoval hlavne stavbou kostolov, ktoré mali dôkladne členený priestor, masívnu kamennú stenu, malé otvory na okná, stĺp bol oblý, jednoduchý, oblúk polkruhový. Znázorňoval jednoduchosť. V Gotickom slohu (12-14.storočí) bol dominantný lomený oblúk a rozsiahle klenby. Okná boli úzke, štíhle a zakončené lomeným oblúkom. Celkovo vyjadroval vyzdvihnutie kresťanstva a života Krista.

Renesančný sloh (14-16.storočí)
Bol podmienený vznikom humanizmu a renesancie. Človek sa aj v umení prinavracal k antike, k zobrazovaniu ľudského tela a viere v samého seba. Bol strohý, takmer bez ozdôb. Neopiera sa o vieru, ale o poznanie človeka, rozumu a prírody.

Barokový sloh (16-18.storočí)
Znamenal znovu navrátenie k viere v Boha. Snažil sa ohromiť človeka svojou pompéznosťou a veľkoleposťou a tak prinavrátiť človeka k viere. Barok alebo baroko je označenie historického obdobia a umeleckého slohu, ktorý mu dominoval. Preslávil sa v staviteľstve, v maliarstve a v sochárstve. Barokoví umelci stavili na zložitosť, prezdobenosť, nádheru a nepravidelnosť tvarov. V barokovom slohu boli postavené chrámy, kláštory, šlachtické paláce, letohrádky, zámky a kaštiele. Okná budov a portály boli ozdobené a nepravidelné. Barok sa ako umelecký smer vynoril v Ríme , pápežskom meste za plnej rekatolizácie, katolíckej reformy alebo protireformácie. Zakrátko sa však rozšíril do celej Európy. Ako sa však barok rozširoval do obrovských oblastí aj mimo Európy, do niektorých krajín Orientu a do veľkej časti Amerického kontinentu, strácal svoje počiatočné putá s protireformáciou. Svetská i cirkevná vrchnosť si uvedomovala silný vplyv nového štýlu, ktorý sa šíril počas 17. storočia z Ríma. Barokové umenie pomáhalo vrátiť ľudí späť katolicizmu svojím okázalým náboženským maliarstvom, hudbou a architektúrou.
 
Podobné referáty
Barok SOŠ 2.9681 640 slov
Barok SOŠ 2.9855 2839 slov
Barok SOŠ 2.9130 642 slov
Barok SOŠ 2.9935 3509 slov
Barok SOŠ 2.9451 4884 slov
Barok SOŠ 2.9764 769 slov
Barok 2.9392 595 slov
Barok GYM 2.9567 636 slov
Barok 2.9387 595 slov
Barok 2.9422 456 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.