referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Izabela
Sobota, 9. decembra 2023
Oravská Poruba
Dátum pridania: 20.10.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: adamsuja
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 5 868
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 17.1
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 28m 30s
Pomalé čítanie: 42m 45s
 
Oravská Poruba

Názov obce: Obec, z ktorej pochádzam sa nazýva Oravská Poruba. Má štyri časti: Poruba, Diel, Zábrež a Gecel.
Pôvod názvu obce: Oravská Poruba bola založená okolo roku 1350. Na počiatku sa volala Jabloňovo. Neskôr sa premenovala na Oravskú Porubu a bola veľká ako dnešná časť Poruba.
Názov vznikol takto: Oravská – podľa rieky Oravy a názov Poruba vznikol odvodený od porub, lebo územie Poruby bolo zarastené lesmi a historické pramene uvádzajú, že osada Jabloňovo vznikla porubom lesov, patriacich kedysi Veľkej Vsi (dnešná Veličná).
Geografická šírka: 49°26` severnej šírky.
Geografická dĺžka: 19°18` východnej dĺžky.

Najbližší hraničný prechod: Nazýva sa Novoť – Ujsoly a je to hraničný prechod do Poľska.
Nadmorská výška: stredná – 595 mn., najvyššia – podľa záznamov katastra vrch Pečkova 734mn., najnižšia – leží v doline rieky Oravy 456,6 mn.
Prevažné horninové zloženie: Geologická stavba katastrálneho územia Oravskej Poruby je tvorená horninami Podtatranskej skupiny a mladými štvrťohornými (kvartérnymi) nánosmi – štrkmi, často prekrytými rôzne hrubým pokryvom splachových hlín. Mocnosť štrkových nánosov v oblasti Geceľa sa udáva od 2,24 do 3,46 m, pri Veličnej i viac (do 7,5 m). Podľa Grosa sú tu flyšové sedimenty Podtatranskej skupiny zastúpené zubereckým súvrstvím, t.j. striedaním vrstiev pieskovcov a ílovcov v rovnakom pomere.
Ťažené, alebo vzácne minerály: V blízkosti Oravskej Poruby sa nenachádzajú žiadne vzácne horniny ani minerály.
Povrchové celky: Reliéf Oravskej Poruby je veľmi členitý. Z najznámejších povrchových celkov sú tu: (už spomínaný) Pečkov, Veľká a Malá dolina (pri hranici s Jasenovou), Nové Lazy (s lyžiarskym vlekom), Chudovskô (pri hranici s Veľkou dolinou) a Vrchov.

Podnebie: Podľa odborníka na klimatogeografické typy pána Tarábeka, možno kataster Oravskej Poruby zaradiť do horskej klímy. Dolina rieky Oravy, južná a západná časť katastra patrí do horskej klímy mierne chladnej, centrálna časť patrí do horskej klímy chladnej. Horskú klímu mierne chladnú charakterizuje Tarábek ako klímu mierne chladnú s priemernými teplotami v januári od –4 až do –6°C, s júlovými priemernými teplotami 16 až 17°C a s ročným úhrnom zrážok 800 až 900mm a horskú klímu chladnú ako klímu, kde priemerné januárové teploty dosahujú –5 až –6,5°C, priemerné júlové teploty 13,5 až 16°C a ročné úhrny zrážok 800 až 1100mm. Pre lepšiu orientáciu v chode počasia v katastrálnom úseku Oravskej Poruby a jej širšieho okolia a pre porovnanie s ostatnými oblasťami oravského regiónu slúžia nasledovné tabuľky, ktoré uvádzajú priemerné hodnoty dvoch základných charakteristík (teploty vzduchu a atmosferických zrážok) tak, ako ich v rokoch 1951-1980 zaznamenali meteorologické stanice v rôznych častiach Oravy.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Oravská Poruba GYM 2.9424 5865 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.