referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Gertrúda
Štvrtok, 19. mája 2022
Maják v Alexandrii
Dátum pridania: 11.09.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: miska1409
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 377
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1
Priemerná známka: 3.00 Rýchle čítanie: 1m 40s
Pomalé čítanie: 2m 30s
 

Maják v Alexandrii

V roku 279 pred naším letopočtom po 20 rokoch práce, bol dokončený maják v Alexandrii a hneď bol vyhlásený za jeden z divov sveta.
Bol to jeden z prvých majákov, ktoré boli kedy postavené, a bol vybudovaný tak dôkladne, že stál vyše 1000 rokov a vydržal viacero zemetrasení. Maják dostal meno podľa ostrova Faros, na ktorom stál. V mnohých jazykoch sveta dnes „pharos“ znamená „maják“. Ostrov ležal pred prístavom Alexandria a s pevninou bol spojený hrádzou. Dobrú predstavu o tom, ako maják vyzeral máme zo zobrazení na rímskych minciach a z opisu spisovateľov tých čias.

Faros sa dvíhal do výšky 140m a lode na mori ho mohli vidieť už z diaľky mnohých míľ. Faros bol vybudovaný z bieleho mramoru v troch vrstvách tak, že každá sa smerom k vrcholu zužovala. Spodná časť bola pravouhlá, prostredná osemuholníková a vrchná časť mala tvar valca.

Na vrchole majáka sa vo dne v noci udržiaval oheň. Svetlo z neho bolo také jasné, že ho bolo možné vidieť od mora zo vzdialenosti až 56km. Pre mnoho ľudí Faros v Alexandrii predstavoval moc a slávu gréckej ríše v časoch Alexandra Veľkého.
Alexander založil veľa miest a všetky boli po ňom pomenované, ale najväčšie zo všetkých bolo mesto na egyptskom pobreží Stredozemného mora,Alexandria, kde bol postavený Faros a veľa iných nádherných stavieb.

Počas vlády Ptolemaia 1., jedného z Alexanderových generálov, a jeho rodiny, ktorá v Egypte vládla vyše 300 rokov, sa Alexandria stala centrom svetového obchodu a vzdelanosti a jedným z najkrajších miest starovekého sveta. Návrh vybudovať maják dal Alexander Veľký. Architektom a staviteľom bol Sostratos. Ptolemaios 1. dal rozkaz začať stavebné práce, ktoré sa dokončili za vlády Ptolemaia 2. V roku 1326 bol maják vážne poškodený pri zemetrasení a neskôr sa z jeho zvyškov postavila pevnosť. Základy starovekého Farosu možno vidieť aj dnes v pevnosti Qualit Bai Fort.

 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.