referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Michal, Michaela
Piatok, 29. septembra 2023
Kelti na území dnešného Slovenska
Dátum pridania: 25.09.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: tempestt13
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 536
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.5
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 2m 30s
Pomalé čítanie: 3m 45s
 
Kelti na našom území

Kelti boli príbuzné etnické skupiny indoeurópskeho pôvodu, ktoré od polovice druhého tisícročia p.n.l. začali pôsobiť v južných častiach strednej Európy a západnej Európy. Do ich príchodu bolo naše územie ovplyvnené najmä kalenderberskou kultúrou, na ktorú začali Kelti vplývať už okolo roku 450 p.n.l. a to hlavne v súvislosti s obchodom. Keltské kmene hovorili keltskými jazykmi a boli nositeľmi laténskej kultúry.

Medzi kalenderberskou a laténskou kultúrou možme určiť značné rozdiely, napr. čo sa týka pochovávania, zúžitkovávania vtedy dostupných surovín alebo jednoducho dobových tradícií. V kalenderberskej kultúre sme oboznámení so zväčša žiarovým pochovávaním, ale sú tam viditeľné rozdiely v pochovávaní ľudí patriacich do nižších a vyšších spoločenských vrstiev. Zatiaľ čo obyčajný ľud bol pochovaný v plochých žiarových pohrebiskách s ojedinelými malými mohylkami, kniežatá, kováči a obchodníci boli pochovávaní pod mohylami. Taktiež môžem spomenúť nízke percentuálne zastúpenie kovových predmetov v hrobovej výbave, či už prostého ľudu alebo elity.

V laténskej kultúre, na rozdiel od už spomenutej kalenderberskej kultúry, sa oveľa viac využívali kovy a novoobjavené hmoty. Laténska kultúra do Európy priniesla nielen poznatky antického sveta, ale taktiež prvú peňažnú sústavu - aj keď na začiatku to boli len napodobeniny gréckej peňažnej sústavy.

Podľa môjho názoru laténska kultúra znamenala pre populáciu na našom území veľký pokrok. Kelti boli známi najmä svojimi obchodníckymi schopnosťami. Tým nám pomohli ďalej sa rozvíjať. Keby Kelti neprišli na naše územie, určite by sme v tom období nezažili taký pokrok v obchode a zúžitkovaní niektorých surovín.

Všetko však nakoniec skomplikovali Rimania. V rokoch 16-14 p.n.l. si Rimania podrobili keltské územie južne od Dunaja a predpokladá sa, že okolo roku 6 p.n.l. prvý raz vstúpili rímske légie na územie dnešného Slovenska. V tomto období boli viaceré Keltské kmene pod rímskou nadvládou a ich územie na sever od Dunaja postupne obsadili Germáni. Bývalé keltské územia neobsadené Rimanmi tým zaznamenali obrovský kultúrny úpadok, pretože sa vrátili na kultúrnu úroveň, aká bola o niekoľko storočí skôr. Myslím si, že keby Rimania neobsadili keltské územia, rozvoj by bol pokračoval na inej úrovni a možnože by to nejakým spôsobom mohlo ovplyvniť aj súčasnosť.

Podľa môjho názoru, laténska kultúra prinesená Keltmi nám nepriniesla len negatíva, ale zväčša pozitíva, pokiaľ prihliadame na objekty spojené s kultúrou a novými poznatkami, či už o obchode alebo antickom svete. V tomto smere môžme byť histórii nanajvýš vďační, že nám Keltov vôbec priniesla.
 
Súvisiace linky
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.