referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Viola
Streda, 18. mája 2022
Cesta k 2. svetovej vojne
Dátum pridania: 08.10.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: katalin
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 900
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 6
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 10m 0s
Pomalé čítanie: 15m 0s
 
CESTA K 2. SVETOVEJ VOJNE

Úsilie o upevnenie medzinárodného povstania ČSR

Po vzniku republiky stála veľmi ťažká úloha medzinárodne ju upevniť. Nemecko podporovalo hnutie českých Nemcov a odtrhnutie sa od ČR. Maďarsko si robilo územné nároky na územie Slovenska. Rakúsko sa usilovalo o pripojenie južných oblastí Čiech a Moravy. S Poľskom sme mali dlhodobý spor o Tešínsko. Maďarsko svojimi územnými národmi ohrozovalo Československo, Rumunsko, Juhosláviu. Preto bol medzi týmito krajinami podpísaný blok zmlúv, ktorý sa volal MALÁ DOHODA.
-jej úlohou bolo zabezpečiť bezpečnosť malých štátov v strednej Európe a na Balkáne. Hospodárska situácia sa nemohla zaobísť bez Nemecka a Ruska, preto sa v roku 1922 koná konferencia európskych štátov. Skončila sa nezdarom, ale došlo k zblíženiu Sovietskeho Ruska a Nemecka.
1925 – medzinárodná konferencia...Francúzsko priznáva že nie je schopné zabezpečiť ochranu hraníc Československa a Poľska.

Nemecký nacizmus

30. januára 1933 sa dostal k moci Adolf Hitler – vodca nacistických strán. Bola to najútočnejšia, najrituálnejšia politická strana v Nemecku. Hlásala zásady nemeckej nordickej rasy a rasovú neznášanlivosť. Bola to antisemitská protižidovská strana. Opierala sa o svoje teroristické oddiely SS a SA . Hitler svoje útočné plány zverejnil vo svojej knihe Mein Kampf – môj boj.
Hitlerovým dielom bolo:
1.vytvorenie veľko-nemeckej ríše, malo do nej okrem Nemecka patriť Rakúsko, Čechy, Morava a časť Poľska
2.ovládnuť západnú Európu
3.zaútočiť na sovietsky zväz, aby dosiahol svoj cieľ v októbri 1933
Nemecko opustilo mierovú konferenciu, ktorá rokovala o odzbrojení.

Ohrozenie Československa Hitlerovským Nemeckom

Útok proti Česko-slovensku bol jedným z hlavných Hitlerových politických cieľov. Rozhodol sa využiť Nemecké menšiny v zahraničí. U nás to bola sudeto-nemecká strana KONRADA HEINLEINA, tá sa stala roku 1935 najsilnejšou politickou stranou Česko-slovenska. Aby vyvážala svoju jednostrannú orientáciu na Francúzsko, hľadala spojenie so ZSSR. Obe krajiny v júni 1934 nadviazali diplomatické styky a v máji 1935 podpísali zmluvu o vzájomnej pomoci.

Mníchovská dohoda

12. marca 1938 obsadila nemecká armáda Rakúsko a Hitler vyhlásil ANŠLUS – násilné pripojenie Rakúska k Nemecku. Tak sa Rakúsko stalo súčasťou Nemecka. Po Rakúsku sa Hitler sústredil na likvidáciu Česko-Slovenska. Tento zásah mal krycí názov zelený prípad (fall grun). Zámienkou na zásah proti Československu si Hitler vzal ochranu nemeckého obyvateľstva. Heinlunovi dal príkaz klásť Československu nepriateľské požiadavky. Teda išlo o rozbitie republiky. Nemci začali vyvolávať nepokoje a Hitler presúval svoje vojská k Česko-slovenským hraniciam. 29. septembra 1938 sa v Mníchove stretli zástupcovia Nemecka, Talianska, Rakúska a Francúzska, aby rozhodli o Československu bez Československa. Mníchovská konferencia rozhodla aj o tom, že Československo odstúpi Maďarsku južné oblasti. O južnej časti rozhodla Viedenská arbitráž. Hitler a Musolini rozhodli, že južné oblasti Slovenska budú pripísané k Maďarsku. Nemecko si pripojilo Petržalku a obec Devín. Československo ostalo pod mocenstvom kontroly Nemecka.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.